Ogrodnictwo to hobby bardzo przyjemne, ale – z całą pewnością – wymagające. Czego? Głównie czasu i uwagi. W przypadku większych upraw, należy regularnie do nich zaglądać. Obowiązkiem, którego z całą pewnością nie można zaniedbać, jest nawadnianie. Nie zawsze jednak jest czas na to, aby sięgać po konewkę i podlewać wszystkie grządki, jedna po drugiej.

Szybkie nawadnianie ogrodu

zraszacze do nawadniania Niektóre uprawy nie wymagają zbyt częstego podlewania – cukinia, rukola czy też koper nie mają nic przeciwko małej suszy. Są jednak warzywa i owoce, które bez wody nie są w stanie rozwijać się prawidłowo. Jeżeli ktoś marzy o własnych ogórkach, pomidorach lub dyniach, musi liczyć się z częstymi wizytami w ogrodzie. Pamiętanie o nich może być trudne – czasami nawet niemożliwe – gdy posiada się rodzinę i pracę na pełen etat. W przypadku dużych upraw składających się z roślin lubiących wilgoć, warto pomyśleć o zraszaczach. Taki system nawadniający można dowolnie zaprogramować w taki sposób, by włączał się o konkretnej godzinie. Zraszacze do nawadniania ogrodu pozwalają zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Mogą przez ustalony czas tryskać strumieniami wody, których moc również można dostosować. Założenie takich zraszaczy należy jednak wcześniej rozplanować.

zraszacze do nawadniania Przede wszystkim, należy mieć na uwadze fakt, że założenie systemu nawadniającego to ingerencja w układ korzeniowy roślin. Wbicie zraszacza w punkt, który zostanie uznany za odpowiedni, może skończyć się zwiędnięciem fragmentu upraw. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby instalowanie zraszaczy przed założeniem ogrodu. Wszystko jest jednak możliwe przy odpowiednim rozplanowaniu. Warto zacząć od przejścia się po ogrodzie i rozrysowania, gdzie znajdują się jakie uprawy. Jeszcze szybszym rozwiązaniem byłoby zrobienie zdjęć z lotu ptaka np. z okna, ale kartka papieru jak najbardziej wystarczy. Następnie trzeba przeanalizować systemy korzeniowe roślin. Uprawy z warzywami o płytkim systemie korzeniowym – czyli wszystkie warzywa kapustne – trudniej uszkodzić. Umieszczenie w nich zraszacza jest znacznie prostsze i mniej ryzykowne. Marchewki i buraki mają natomiast wiele korzeni, które sięgają głęboko na powierzchni całego stanowiska. W ich przypadku, zraszacz trzeba zamontować bardzo ostrożnie.

Założenie zraszaczy ogrodowych wymaga odpowiedniego planu. Jest to jednak świetne rozwiązanie dla ogrodników, którzy nie mają zbyt dużo czasu na doglądanie swoich upraw. Zraszacze zadbają o to, by wymagające wody rośliny miały do niej regularny dostęp, a dzięki temu, zdrowo się rozwijały.