Latem często udajemy się nad wszelkie akweny wodne w celach wypoczynkowych, czy to jeziora, rzeki, czy chociażby morze, nie ma to znaczenia, szukamy takich miejsc by ochłodzić się w upale. Łączy je zatem wspólny cel, który jest dla nas niezwykle ważny w letnim żarze. Jednak jest to często problematyczne, koszta wycieczek, odpowiednie zgranie się by gdzieś pojechać i jeszcze potem trzeba się użerać z tabunem ludzi na kąpielisku.

Baseny ogrodowe z różnych materiałów

basen ogrodowyJest to zatem tylko pozorny wypoczynek, gdyż często w takich miejscach istnieje masa czynników, które kolokwialnie mówiąc działają nam na nerwy. Dlatego też wiele osób decyduje się na własne baseny w ogródku. Jednak często są to po prostu nadmuchiwane baseny, które nie są trwałe i wymagają częstego napełniania powietrzem i manualnego czyszczenia, co bywa bardzo męczące. Można uznać je więc za średnio relaksujące, trzeba trochę się z nimi namęczyć dla tej chwili zanurzenia się w chłodnej wodzie. Często też lodowatej wodzie, bo nie mają one systemu nagrzewania wody i praktycznie żadnej izolacji, dlatego też są rajem dla prawdziwych morsów. Ze względu na te czynniki coraz to więcej osób decyduje się na basen ogrodowy od producenta, który się tym na poważnie zajmuje.

basen ogrodowyZwykle są to baseny poliestrowe z włókna szklanego, są one bardzo wytrzymałe i względnie tanie w porównaniu do betonowych kloców, których cena końcowa będzie znacznie wyższa, ze względu na koszta materiałów i robociznę. Producenci często posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę takich basenów, możemy przebierać w różnych rozmiarach i kształtach. Często jest też opcja zamówienia wymiaru na własną potrzebę, co jednak będzie zdecydowanie droższe. Przed zakupem takiego zbiornika wodnego należy odpowiednio przygotować nasz ogród na jego przybycie, potrzebny jest nam odpowiednio wybetonowany wykop osadzony w strategicznym punkcie naszego ogrodu. Potrzebny nam będzie dostęp do elektryczności i wody, oraz miejsce by osadzić wszelką aparaturę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania basenu. Dodatkowo sama komora musi być wykonana według odpowiednich standardów, beton musi odpowiednio izolować basen od gruntu i jego warstwa musi mieć odpowiednią grubość. Wszystko to gwarantuje zabezpieczenie basenu przed ruchami gruntu i nadmierną utratą ciepła od zimnej ziemi.

Także dobrze przygotowany wykop gwarantuje stabilność konstrukcji, a zbiór tych wszystkich czynników sprawi, że nasz basen będzie zdecydowanie trwalszy pod właściwą eksploatacją. Oczywiście w wielu przypadkach producent oferuje pomoc w zaprojektowaniu miejsca pod basen i stworzeniu sieci odpowiedniej instalacji. Zwykle także montaż takiego obiektu często jest w cenie jego zakupu.