Renowacja mebli to pomysł na szybką i tanią zmianę wystroju wnętrz. Ponadto, takie prace mogą być świetną zabawą i okazją do spędzenia czasu z rodziną. Każdy zastanawiać się będzie nad projektem i będzie pomagał przy wykonaniu. Jakie produkty jednak warto wybrać podczas prac renowacyjnych?

Specjalne farby do mebli

farby kredoweCo będzie dobre dla osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie? Na pewno godne uwagi będą polecane farby kredowe. To specjalny rodzaj farb, który doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju renowacji dla osób początkujących. Taką farbę można kupić w sklepie budowlanym, jak również w internecie. W tej kategorii wyróżnia się między innymi farby mineralne, kazeinowe (mleczne), czy farby żywicowe. To co wyróżnia farby kredowe spośród innych jest na pewno efekt jaki dają. Zwykle farba jest gładka i błyszcząca, natomiast ta kredowa daje matowe wykończenie i jest lekko chropowata. Jeśli komuś ten efekt się nie podoba to zawsze można po farbie zastosować wosk, który nabłyszczy i wygładzi strukturę mebla. Farba kredowa ma w swoim składzie wiele składników naturalnych, jest bezpieczna w stosowaniu. Nie ma zapachu, co jest bardzo ważne dla alergików.

farby kredoweWielu ekspertów uznaje też, że farba kredowa jest najlepsza jeśli chodzi o wykańczanie mebli w pokoju dziecięcym. Wiele fabr niestety ma silny, drażniący zapach, co zniechęca do ich stosowania. Do tego długo schną, a zapach też się długo utrzymuje, mimo wietrzenia pomieszczenia. Farby kredowe są wstępnie wyschnięte już w trzydzieści minut po nałożeniu. To przyspiesza wykonywanie prac, bo można od razu położyć tyle warstw farby ile potrzeba, czy nałożyć farbę i potem wosk. Farby kredowe są rekomendowane dla osób, które nigdy wcześniej nie malowały mebli i nie bardzo wiedzą jak się za to zabrać. Żeby zastosować takie farby trzeba po prostu wziąć mebel, sprawdzić czy nie ma gdzieś łuszczącej się farby, dziur, czy też tłustych plam. Jeśli mebel jest względnie w dobrym stanie to od razu można nałożyć na niego kredową farbę, bez obaw o jej przyczepność. Farba doskonale się trzyma nie tylko powierzchni drewnianych, ale też betonu, tworzywa sztucznego, czy ceramiki. to bardzo uniwersalny produkt, który warto mieć w swoim domu.

Czy farba kredowa ma jakieś wady? Na pewno jest tu mniejszy wybór kolorów, niż w przypadku farb tradycyjnych. Również cena jest dosyć wysoka – za litr farby trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Jednak zalety farb kredowych znacząco przewyższają ich nieliczne wady, co sprawia, że to produkt godny zakupu.