Kotły na paliwo stałe to najtańsze w użytkowaniu i przez to najpopularniejsze urządzenia grzewcze stosowane obecnie. W zależności od rodzaju paliwa, jakim są zasilane, ich eksploatacja może być dla użytkownika uciążliwa, dlatego producenci starają się jak najbardziej zautomatyzować pewne procesy i funkcje.

Wydajny kocioł stalmark

kocioł stalmarkTakże ważną kwestią dla producentów jest to, były jak najbardziej przyjazne środowisku. Podczas tworzenia i projektowania kotłów obecnie niezwykle istotną kwestią jest ich wpływ na środowisko. Firmy prześcigają się między sobą, oferując coraz to nowsze innowacje technologiczne, które będą spełniać restrykcyjne normy. Najlepsze pod względem bezpieczeństwa dla środowiska są piece i kotły 5 klasy emisji spalin. Także nie bez znaczenia jest paliwo, jakim są one zasilane. Węgiel kamienny emituje większą ilość zanieczyszczeń niż przykładowo jego pochodna, jaką jest ekogroszek, czy najbardziej ekologiczny z paliw stałych pellet. Przykładowo kocioł Stalmark gwarantuje bardzo dużą wydajność energetyczną, jednocześnie spełniając wszystkie wymagania niezbędne do uzyskania certyfikatu 5 klasy emisji spalin, sprawiając, że jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań wytwarzania energii cieplnej na rynku. Współczesne kotły na paliwa stałe sa bardzo często zautomatyzowane, dzięki czemu ich obsługa jest niezwykle intuicyjna i prosta. Warto wybrać urządzenie z zasobnikiem i automatycznym podajnikiem, dzięki czemu nie ma potrzeby uzupełniania komory spalania każdego dnia – wystarczy uzupełniać zbiornik co kilka dni.

kociołRozpalanie i wygaszanie pieca może być także zautomatyzowane i mieć miejsce wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba lub według zaplanowanego harmonogramu. Kotły pelletem mogą być dodatkowo wyposażone w systemy samoczyszczące, składające się z pomp, które wydmuchują powstały wskutek spalania pył z komory spalania, co także ułatwia i sprowadza do minimum konieczność sprzątania kotła. Przy wyborze pieca także niezwykle istotna jest jakość urządzenia, gdyż jest to inwestycja na wiele lat, a wymiana kotła na nowy może być bardzo kosztowna. Warto przy zakupie kierować się opiniami klientów, znajomych, a także wybierać powszechnie znane marki. Wybór kotła zależy przede wszystkim od oczekiwań jego przyszłego użytkownika, zapotrzebowania budynku na energię cieplną oraz rodzaju opału, jaki ma być wykorzystywany. Piece na paliwo stałe to bez wątpienia najczęściej wybierane urządzenia grzewcze do domków jednorodzinnych i innych budynków.

Tak duże zainteresowanie tą technologią sprawia, że na rynku z łatwością znaleźć można nowoczesne, bardzo wydajne i przyjazne środowisku urządzenia.