Odpowiednio dobrane firanki czy zasłony potrafią całkowicie odmienić wystrój wnętrza, jednak ich wybór należy dostosować do rodzaju karniszy, które zostały zamontowane w mieszkaniu. W przypadku niektórych modeli wykluczone będzie wieszanie zasłon wykonanych z ciężkich materiałów. Karnisze również mogą ożywić wnętrze, dodać mu nuty elegancji lub zaakcentować dominujący w nim styl.

Karnisze w różnych kolorach

karnisz metalowy podwójnyZ tego powodu ich dobór jest szczególnie istotny zwłaszcza w przypadku salonu, który to stanowi wizytówkę każdego domu. Pierwszą sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, decydując się na zakup nowego karnisza, jest jego funkcjonalność. Wiąże się ona z tym, czy wieszane na nim będą wyłącznie firanki czy także zasłony. Może też się tak zdarzyć, że domownicy nie mają jeszcze sprecyzowanej wizji. Wówczas najlepszym wyborem będzie karnisz podwójny, ponieważ zapewni on możliwość jednoczesnego wieszania i firanek, i zasłon. Należy pamiętać, że zasłony wiesza się na pierwszym drążku, aby w razie potrzeby w łatwy sposób móc zasłonić okno. Gdy na karniszu będą wisiały tylko firanki, również powinny się one znaleźć na pierwszej rurce. Jeżeli domownikom przeszkadza hałas powstały podczas przesuwania np. zasłon, można kupić specjalne kółka z żabkami, które go zredukują. Co ważne, wszystkie karnisze tworzą przy oknie przestrzenny efekt, dzięki czemu prezentują się elegancko. Dobrym wyborem jest karnisz metalowy podwójny do salonu, ponieważ jego kolor można dostosować do wnętrza – na rynku dostępne są m.in. złote, srebrne, czarne.

karnisz metalowy podwójnyPonadto są one wytrzymalsze niż modele z plastiku czy drewna i dlatego bez obaw można na nich wieszać nawet ciężkie zasłony. Karnisze metalowe pokrywa się powłoką galwaniczną, która na kilkanaście lat zabezpiecza je przed ścieraniem się i korozją. Ponadto pozostają odporne na zmiany wilgotności w pomieszczeniu i dzięki temu się nie wypaczają. Aby karnisze pięknie się prezentowały, grubość ich profili należy dobrać do wielkości okna. Niebywałą zaletą karniszy metalowych jest przede wszystkim fakt, że można dostosować je do nawet najbardziej nietypowego wymiaru okna. Drążki można skracać lub łączyć ze sobą za pomocą wsporników, a właściwości karniszy nie ulegają osłabieniu i nadal są w stanie utrzymać nawet najcięższe zasłony. Element ozdobny karnisza stanowi jego wykończenie, które może być wykonane z różnego materiału i wyróżniać się kształtem.

Na rynku dostępne są zakończenia w postaci np. ozdobnych liści czy grotu, które pozwalają na dopasowanie ich do dominującego w pomieszczeniu stylu. W minimalistycznych wystrojach sprawdzą się te proste, a z kolei bogate zdobienie pomoże ożywić wnętrze. W salonie urządzonym w stylu glamour dobrze będą się prezentować zakończenia wykonane z kryształu.

Zajrzyj na lazur24.pl