Dzieci uczą się przez zabawę – dzięki temu nabywanie nowych umiejętności nie stanowi dla nich najmniejszego problemu. Uważa się, że zbyt częste korzystanie z tabletów czy oglądanie telewizji przez maluchy wcale nie jest rozwijające – dziecko skupia się wówczas tylko na bodźcach dostarczanych z urządzeń elektronicznych, ignorowany jest zaś rozwój innych sfer.

Drewniane huśtawki cieszą się zainteresowaniem

drewniane huśtawkiTymczasem nawet zwykłe zabawy na świeżym powietrzu mogą wpływać pozytywnie na dziecko. Na przykład układ przedsionkowy, który pozwala na prawidłowy rozwój motoryki dużej, można rozwijać nawet na placu zabaw. Wystarczą drewniane huśtawki jednoosobowe. Dzięki nim dziecko uczy się, jak odczuwać własne ciało w stosunku do powierzchni ziemi. Huśtanie się sprawia, że nasza pociecha musi kontrolować swoje ruchy podczas oddziaływania sił przyspieszenia liniowego i kątowego oraz siły grawitacji. Układ przedsionkowy odpowiada także za utrzymywanie stałej pozycji ciała i podtrzymywanie właściwego napięcia mięśniowego – to dlatego jego stymulacja jest naprawdę ważna. A dla dzieci huśtanie się – choć podczas niego odbywa się tyle procesów – jest po prostu zabawą i to wyjątkowo atrakcyjną.

drewniane huśtawki jednoosoboweHuśtawki, znajdujące się na placach zabaw, zawsze są oblegane, dlatego każdy projektant placu powinien pamiętać o tym, aby umieścić na nim chociaż jedno takie urządzenie. Proponowane przez producentów huśtawki są wykonane zazwyczaj z okrągłych belek, które zostały wcześniej poddane impregnowaniu – impregnowanie zabezpiecza je przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Belki powinny być zabetonowane w gruncie na odpowiedniej głębokości, aby można je bezpiecznie użytkować. Oprócz klasycznych huśtawek, na koordynację ruchową dobrze wpływają także huśtawki-ważki, czyli urządzenia, do których prawidłowego działania wymagana jest współpraca dwóch osób, na zmianę odbijających się od podłoża. Dzieci lubią także sprężynowce – czyli bujaki na sprężynach. Najczęściej wykonywane są one z drewna obrobionego w taki sposób, że urządzenie przypomina zwierzątko – na przykład konika lub pieska. Chłopcy z pewnością ucieszą się z bujaków w kształcie samochodów.

Jeżeli chcemy, aby dzieci na placu zabaw miały wystarczająco dużo atrakcji, warto pomyśleć także o karuzelach – te młodsze pociechy będą mogły bezpiecznie użytkować karuzele z siedziskami, zaś starsze dzieci poradzą sobie bez problemu na karuzeli platformowej. Po intensywnej zabawie warto dzieciom zapewnić odpoczynek – na przykład w drewnianej chatce, szałasie czy w drewnianym pociągu.