Sztuka od dawna stanowiła istotny element w życiu każdego człowieka. Już w czasach starożytnych Sumerowie oraz Grecy wykonywali ozdoby na tablicach z gliny, które istnieją do dziś. Sztuka jest także silnie powiązana z meblami, które także towarzyszą ludziom od zarania dziejów.

mebleChoć meble na początku pełniły głównie rolę praktyczną, to używanie obić ze skóry i dekoracji z kości upolowanej zwierzyny było rodzajem sztuki. Wraz z rozkwitem technologii przekształciła się metoda wyrabiania mebli, jednak najczęściej wykorzystywanym surowcem nadal było – i pozostaje – drewno. Ten rodzaj surowca ma dużo pozytywnych cech, między innymi jest przyjemny w dotyku, majestatycznie wygląda i dobrze wpływa na zdrowie. Ponadto, nadaje ciekawego klimatu w mieszkaniu, w którym mieści się. Dużą popularnością od wielu lat cieszą się antyki, które mają w sobie coś, czym nie dysponują meble współczesne. Najbardziej cenne, poza antykami, przez cały czas pozostają meble ręcznie stworzone. Cieśle spędzają mnóstwo tygodni nad pracą, mieszcząc w nią całe swe serce. Z tego też powodu dużo ludzi twierdzi, że meble stylowe posiadają duszę.

Stencel – meble włoskie

Niegdyś meble wyrabiane na specjalne zamówienie, gdzie cieśla dbał o każdy, nawet malutki szczegół, były udostępnione tylko dla najbogatszej warstwy społecznej. Z tego też powodu od ponad wieku można dostrzec sporą ilość kopii starych mebli, które dawały możliwość zyskać odrobinę luksusu. Dzięki nowoczesnym przyrządom robienie mebli nie powoduje dużego kłopotu, jakkolwiek wyższą cenę nadal mają meble wykonywane ręcznie. Szczególną popularnością cieszą się meble włoskie, które cechują się wytwornością, która składa się z jasnych odcieni, lub gustownych odcieni grafitu, bez ornamentów pokryć, błyszczących, naturalnych nawierzchniach z drewna i zaskakujących elementach, które przyciągają wzrok. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się tworzeniem mebli na specjalną prośbę interesanta.

Przed dokonaniem wyboru właściwego rzemieślnika należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego wytwarza meble. Wykorzystywane drewno powinno być najlepszej klasy oraz odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że posłużą nam przez kilkanaście lat.