Różnego rodzaju ubytki w strukturze ścian i sufitów to prawdziwa zmora niemal wszystkich mieszkańców budynków powstałych pod koniec ubiegłego i na początku obecnego wieku. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej stosowanym wówczas w budownictwie rozwiązaniem było używanie tak zwanych stropów żerańskich, czyli ogromnych płyt betonowych o pustej przestrzeni wewnątrz nich. 

Zalety szpachli do betonu

Bardzo często można zaobserwować w starszych blokach pęknięcia biegnące przez całą długość sufitów – zawsze prostopadle do okien. To właśnie niezbity dowód na występowanie stropu żerańskiego. Charakterystyczne pęknięcia powstają w miejscu łączenia betonowych płyt w zasadzie w każdym bloku sprzed ponad dwudziestu lat, nie są natomiast problemem nie do opanowania. Z tego typu ubytkami doskonale poradzi sobie zwykła szpachla do betonu, nałożenie której nie wymaga, co prawda, ani specjalnych umiejętności, ani też użycia wyspecjalizowanych narzędzi. Jeśli jednak chcemy, żeby zadanie było wykonane należycie, a jego efekt utrzymał się przez długie lata, lepiej jest wezwać fachowca, który przed nałożeniem szpachli rozkuje szczelinę w suficie przy użyciu młotu udarowego, co pozwoli mu na dotarcie do źródła pęknięcia, a następnie na skuteczne zaklejenie go i wypełnienie dobrej jakości masą do betonu.

Samodzielna próba nałożenia szpachli – bez poszerzenia szczeliny – przyniesie efekt krótkotrwały, a ponieważ nie dysponujemy na ogół młotami udarowymi, interwencja fachowca może się okazać niezbędna. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, możemy go poprosić jedynie o rozkucie ściany czy sufitu, a szpachlę nałożyć już samodzielnie, nie wymaga ona bowiem szczególnych umiejętności. Wystarczy rozrobić proszek z wodą i gotową masę nałożyć na ubytek za pomocą kielni. Po wyschnięciu materiału należy wyrównać go narzędziem szlifierskim, wymieniając sukcesywnie papier ścierny na taki o coraz mniejszej granulacji, a następnie pomalować naprawioną powierzchnię na wybrany kolor.

Zastosowanie szpachli nie jest jednak jedynym możliwym rozwiązaniem, można bowiem zastosować również płyty kartonowo-gipsowe na całej powierzchni ścian lub sufitu, co wiąże się jednak z utratą, co prawda, niewielkiej powierzchni pomieszczenia, ale musimy się liczyć z tym, że nasz salon lub sypialnia po prostu staną się mniejsze po takim zabiegu. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na użycie tradycyjnej szpachli do betonu, która zapewnia znakomity efekt, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się gładką powierzchnią ścian i sufitów w naszym mieszkaniu.