Dobór materiałów hydroizolacyjnych do fundamentów powinien być przemyślany. Należy wziąć pod uwagę warunki gruntowo-wodne oraz przewidywany poziom obciążenia wilgocią. Dzięki rozwijającej się technologii, na rynku dostępnych jest szereg produktów, które doskonale sprawdzają się w większości przypadków.

Izolacje fundamentów i czynniki klasyfikacyjne

izolacje fundamentówCharakteryzują się trwałością oraz wytrzymałością. Za ich pomocą stworzyć można naprawdę szczelną hydroizolację, która będzie doskonale sprawdzać się przez długie lata, bez pojawiania się pęknięć czy innych uszkodzeń. Jakie izolacje fundamentów należy wykonać podczas budowy każdego – niezależnie od jego wielkości – obiektu budowlanego? Są to izolacje pionowe oraz poziome. Pierwsze z wymienionych to zabezpieczenia ścian fundamentów oraz ścian zewnętrznych na ich pionowej powierzchni. Izolacje poziome zaś zabezpieczają powierzchnie poziome oraz nachylone. Oczywiście izolacje fundamentów możemy dzielić także, biorąc pod uwagę inny czynnik klasyfikacyjny. Może to być na przykład rodzaj zagrożenia wodą. Tutaj wyróżnia się trzy grunty. Są to paroizolacje służące zabezpieczaniu przed parą wodną. Drugą kategorię stanowią izolacje przeciwwilgociowe, które chronią przed wodą niewywołującą ciśnienia hydrostatycznego.

izolacje fundamentówI ostatnie izolacje – przeciwwodne – zabezpieczają przed wodą gruntową. Możemy je podzielić na izolacje typu lekkiego, średniego oraz ciężkiego. Wybór odpowiedniej z nich zależy od warunków gruntowo-wodnych, od tego, czy grunt jest mocno przepuszczalny czy może niewiele. Jeśli chodzi zaś o dobór odpowiedniego materiału do izolacji fundamentu, obecnie największą popularnością cieszą się hydroizolacje mineralne. Wymienia się tutaj płynne folie mineralne oraz zaprawy cienkowarstwowe, krystalizujące powłoki i maty bentonitowe. Wszystkie mają swoje zalety, jednakże najprostsze w montażu są płynne folie mineralne, które po prostu wylewa się na powierzchni i szybko rozprowadza. Cechują się one bardzo dobrą odpornością na szok termiczny oraz świetną przyczepnością do podłoża, dlatego wykonanie takiej izolacji nie powinno nikomu sprawić najmniejszych problemów. Ponadto charakteryzują się właściwościami antykorozyjnymi.

Oczywiście pozostałe materiały także są wartościowe i mają inne ważne cechy – dlatego należy dobrze zastanowić się przy wyborze materiału izolacyjnego, aby perfekcyjnie dopasować go do naszych warunków posadawiania obiektu budowlanego. Od doboru odpowiedniego materiału zależy 50% efektu. Drugie 50% to profesjonalne wykonanie, dlatego wybierzmy naprawdę dobrą ekipę budowlaną do wykonania tych prac.