Gdy już budowa naszego domu jest na jednym z końcowych etapów, możemy przeprowadzić montaż instalacji – gazowych, wodociągowo-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Wszystkie są równie ważne i każda powinna być wykonana przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia.

Instalacje musza być bezpieczne

 instalacje elektryczneW przypadku instalacji elektrycznych mowa jest oczywiście o elektrykach. Wykonywanie instalacji elektrycznych jest bowiem zadaniem niebezpiecznym – gdy tylko nie będziemy przestrzegać zasad BHP, możemy zostać porażeni prądem. Dlatego właśnie lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy mają już duże doświadczenie w tym temacie. Instalacja elektryczna powinna być najpierw odpowiednio zaprojektowania. Powinniśmy zastanowić się, ile gniazdek ma znaleźć się w poszczególnych pomieszczeniach, abyśmy mogli do nich podłączyć określoną liczbę odbiorników. Samo wykonanie instalacji także powinno być odpowiednio przemyślane. Kompleksowe instalacje elektryczne muszą być bezpieczne, dlatego prace zaczyna się od umieszczenia okablowania w odpowiednich otworach w tynku. Aby dobrze przylegały one do ściany, należy zastosować specjalne uchwyty, które są wykonane z tworzywa sztucznego, aby nie przewodziły prądu. Drugą opcją jest umieszczenie przewodów w peszlach. Pod tą nazwą kryją się po prostu elastyczne rurki.

 instalacje elektryczneDzięki temu przewody są dobrze zabezpieczone, jednak jest to rozwiązanie pracochłonne, a przy tym drogie, dlatego nie korzysta się z niego wyjątkowo często. Samo układanie instalacji musi przebiegać zgodnie z pewnymi wytycznymi. Przede wszystkim elektryk powinien pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od krawędzi stolarki otworowej. Po drugie, instalacja musi przebiegać pionowo lub poziomo, nie dopuszcza się do tego, aby przewody biegły po skosie. Przewody elektryczne mogą być połączone ze sobą jedynie w puszce instalacyjnej. Należy pamiętać, aby nie pokrywać jej tynkiem, ponieważ wówczas nie będzie można jej szybko odnaleźć, co może doprowadzić do negatywnych skutków. Jak widać, przy wykonywaniu instalacji elektrycznych należy pamiętać o naprawdę wielu rzeczach, dlatego właśnie osoba niedoświadczona i nieposiadająca uprawnień nie powinna podejmować się tego zadania.

Poprawne wykonanie instalacji elektrycznej jest bardzo ważne i ma wpływ na bezpieczeństwo osób, które później będą eksploatowały budynek, dlatego w tej kwestii nie należy iść na kompromisy. Decydując się na kompleksowy montaż instalacji przeprowadzany przez doświadczonego elektryka, zyskujemy pewność, że wszystko zostanie wykonane w sposób prawidłowy.