Posadzki przemysłowe muszą być odpowiednio zaprojektowane do miejsca, w którym się znajdą. Dlatego już na etapie projektowania należy brać pod uwagę wiele czynników, jak specyfikę miejsca, obciążenie, na jakie będzie narażona, czy rodzaj wstrząsów i wibracji.

Posadzki przemysłowe są grube

posadzki przemysłowePosadzka przemysłowa w halach jest bardzo ważna, dlatego zawsze podchodzi się staranie do jej projektowania oraz wykonania. Dobrze zaprojektowana posadzka jest trwała nawet przez dwadzieścia pięć lat. Jeśli chodzi o warstwy jakie posiada posadzka przemysłowa, to najczęściej spotykanym modelem jest podział na: podłoże gruntowe, podbudowę, warstwę poślizgową, płyty betonowe lub żelbetowe, warstwę wierzchnią. Nośność posadzek przemysłowych ma głownie wpływ na grubość tych warstw, czy w przypadku płyt żelbetowych na dobranie zbrojenia czy klasy betonu do ich wykonania. Czasem, gdy posadzka przemysłowa jest narażona na niekorzystne działanie stosuje się warstwy pośrednie. Przykładem może być warstwa mrozoodporna. Stosuje się ją jeśli występuje ryzyko przemarzania. W niektórych również przypadkach stosuje się izolację termiczną czy hydroizolacje. Zacznijmy od gruntu. Musi on być odporny na osiadanie, do tego zagęszczony, posiadać odpowiednią nośność. Podbudowa w posadzce jest bardzo ważna. Jej zadaniem jest przekazanie obciążenia na grunt, do tego zapewnia swobodę odkształceń pyty jak i zwiększa nośność posadzek przemysłowych.

posadzki przemysłoweTakże dobrze wykonana podbudowa wpływa na eliminację powstawania zjawiska pionowego przemieszczania się krawędzie płyt względem sienie, także eliminuje powstawanie wysadzin, przełomów powierzchni czy tak zwanego pompowania nawierzchni. Jeśli chodzi o jej grubość to zależnie od obciążenia wynosi ona od piętnastu do około czterdziestu centymetrów. Kolejną warstwa to tak zwana poślizgowa i rozdzielająca. Tutaj stsouje się materiały, które nie przepuszczają wilgoci jak i zmniejszają tarcie. Głównie wykorzystywana jest folia polietylowa. Wielu projektantów przyznaje, że najlepiej stosować folię, która jest nie cieńsza od 0,3 milimetrów. Jeśli występują duże szczeliny dylatacyjne lub jeśli występują siły skupione ważne jest aby ułożyć dwie warstwy foli. Bardzo ważną warstwą jest płyta betonowa. To właśnie ona przyjmuje całe obciążenie i przekazuje je na kolejne warstwy posadzki. Ważne jest aby podczas projektowania zminimalizować powstawanie rys na płytach, gdyż wpływa to na sztywność i nośność danej posadzki. Wykończenie posadzki może być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej wykonuje się wylewki ceramiczne, żywiczne, dekoracyjne czy warstwy jastrychu.

Najczęściej również o tym decyduje przeznaczenie takiej posadzki. Jednak najważniejsze jest to, aby posadzka i jej warstwy zawsze były projektowane uwzględniając nośność wszystkich warstw i użytych materiałów do ich budowy.