Możliwość samodzielnej produkcji prądu jest pociągającą wizją, jednak wiele osób za ograniczenie uważa swój własny budżet. Nie każdy może pozwolić sobie na opróżnienie portfela w jednej chwili z kilku- lub nawet kilkunastu tysięcy złotych po to, aby na dachu swojego domu zamontować krzemowe panele fotowoltaiczne. Warto jednak na ten cel odkładać lub też skorzystać z dofinansowania udzielanego przez ośrodki gminne.

Projektowanie instalacji solarnej

panele fotowoltaiczneWłasny generator solarny to bowiem rozwiązanie całkowicie bezpieczne dla środowiska, dlatego jest chwalone przez ekologów. Jeżeli więc mimo wszystko zdecydujemy się na własny generator solarny, poszukajmy sklepu, który oferuje panele fotowoltaiczne w dobrej cenie. I potem zajmijmy się projektowaniem własnej instalacji. Na szczęście nie jest to skomplikowane – to dlatego, że nie musimy przejmować się tym, aby instalacja produkowała taką ilość prądu, która wystarcza jedynie na nasze własne zapotrzebowanie. Nadmiar prądu możemy oddawać za opłatą do miejskiej sieci energetycznej. Dlatego nie jest ważne wymiarowanie instalacji pod indywidualne potrzeby. Właściwie jej wymiary ogranicza tylko to, jaką powierzchnię mamy dostępną oraz jakie fundusze przewidujemy na ten cel.

panele fotowoltaiczneMożemy zacząć od małej instalacji na fragmencie dachu domu, natomiast wraz z czasem ten system możemy rozbudowywać – w końcu panele fotowoltaiczne można łączyć ze sobą modułowo. To po prostu dodawanie nowych baterii, bez ingerencji w te już istniejące. Pamiętajmy jednak o tym, że nie warto umiejscawiać paneli fotowoltaicznych na powierzchni zacienionej, gdyż w ten sposób nie będzie ona zbyt wydajna. Już o świcie, kiedy słońce dopiero się budzi, panele już mogą pobierać energię z promieni, dlatego ważne jest, by miejsca, gdzie je zamontujemy, nic nie zasłaniało – cień drzew czy innego budynku jest całkowicie niewskazany i sprawi, że nasz generator solarny będzie nieefektywny. Przy montażu takich paneli zwróćmy uwagę też na to, że muszą być one nachylone pod odpowiednim kątem. Poleca się, aby było to między 30 a 35 stopni. W ten sposób panele będą napromieniowywane w sposób optymalny.

Pamiętając o tym, możemy stworzyć naprawdę wydajną instalację fotowoltaiczną, która będzie dostarczać nam energię elektryczną przez cały rok. Oczywiście nie unikniemy tego, że zimą będzie ona mniej efektywna, ale takie są uroki zamieszkiwania w danej szerokości geograficznej. Mimo tego niewielkiego mankamentu i tak więcej argumentów przemawia za korzystaniem z takich instalacji fotowoltaicznych na własny użytek.