Dom w jakim mieszkamy powinien być miejscem nie tylko ciepłym, przytulnym i estetycznym, ale również suchym. Nie chodzi tutaj bynajmniej o powietrze. Tu akurat jego suchość nam nie sprzyja i utrudnia oddychanie, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się nawilżacze powietrza.

Izolacja przeciwwilgociowa jest potrzebna

izolacja przeciwwilgociowaJednak jeśli chodzi o fundamenty oraz ściany to suchość jest pożądana. Wilgoć w murach ma wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Na ścianach widać wyraźne wykwity wilgoci, pojawia się pleśń i grzyby, szczególnie groźne dla alergików i małych dzieci. Powietrze staje się zatęchłe i nie pachnie najładniej, wietrzenie pomieszczeń nic nie daje. Dodatkowo wilgoć w murach może wpływać na ich stabilność, farba będzie się łuszczyła, a tynk odpadał. Jednak dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, jak również przy stosowaniu się do kilku podstawowych zasad, wilgotnym ścianom można przeciwdziałać. Przede wszystkim istotna jest tutaj szczelna izolacja przeciwwilgociowa przy fundamentach. To od nich często ,,idzie” wilgoć. Podłoże nie jest dostatecznie zabezpieczone, wilgoć z ziemi wchodzi w fundamenty i z nich przenosi się na ściany nośne budynku. Stosowanie folii czy natrysków izolacyjnych sprawia, że ten problem nie będzie nas dotyczył. Również warto jest się przyjrzeć izolacji ścian.

izolacja przeciwwilgociowaJeśli będzie ona dobrze wykonana to nawet jeśli w fundamenty wda się wilgoć to nie przejdzie ona na dalsze partie budynku. Wilgoć może przechodzić na dom także poprzez dach, więc tutaj również trzeba zadbać o jego szczelność i izolację przy pomocy folii. Z wilgocią w murach należy walczyć także od wewnątrz, czyli podczas aranżacji wnętrza oraz jego użytkowania. W miejscach gdzie ściany mogą być narażone na stałe działanie wody, takie jak kuchnia czy łazienka, polecane są zawsze ceramiczne kafle, lacobel, panele szklane, czy też zmywalne tapety wzmacniane. Są one odporne na działanie wody, dzięki czemu łatwo się je zmywa, a przy tym wilgoć nie będzie wchodziła w ścianę. Warto jest także zwrócić uwagę na wietrzenie pomieszczenia. Dzięki niemu nie tylko wpuszczamy do domu czyste i świeże powietrze, ale także ruch powietrza zapobiega osadzaniu się wilgoci. W domach pasywnych należy zadbać o rekuperację, czyli wentylację wymuszoną, dającą taki sam efekt. Nie można przesadzać także z nawilżaczami powietrza, czy z częstym suszeniem prania w małych pomieszczeniach, gdzie łatwo robi się zaduch.

To drobne elementy, które stosowane raz nie będą miały wpływu na ściany, jeśli jednak wilgotne rzeczy będą obecne stale w jednym miejscu to z czasem ściany mogą zawilgotnieć.