Stosowanie tynków mozaikowych to chętnie wykorzystywane rozwiązanie zarówno w domach wolnostojących, jak i na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych. Metoda szybka, prosta, dająca satysfakcję i pole do kreatywności przy urządzaniu domu.

Tynkowanie samodzielne i z ekipą budowlaną

kielnia do tynkowaniaTynki mozaikowe (zwane również kamyczkowymi lub żywicznymi) są cienkowarstwowe. Wykorzystuje się je przy wykończeniach elewacji do ozdabiania, czyli na przykład do podmurówek, cokołów, elementów okiennych i drzwiowych oraz do ogrodzeń betonowych. Spoiwem tynku mozaikowego jest żywica. W związku z tym tworzywo jest wodoodporne, zdatne do mycia i można je naprężyć. Z drugiej strony narażone jest na negatywne działanie pary wodnej, więc nie powinno się go stosować w pobliżu systemów ociepleń. Dobrymi miejscami do nakładania tynku wewnątrz budynku będą na przykład korytarze, klatki schodowe czy garaże. Jednocześnie mozaika nadaje się do większości podłoży. Stosować można ją na tynku cementowym, cementowo-wapiennym, tynku z płyty gipsowej oraz na betonie. Przed nałożeniem należy przeszlifować wybraną powierzchnię, by była gładka i jak najbardziej równa, a następnie zagruntować ją.

tynk mozaikoweCeny gruntu pod tynk oscylują w granicach od około 40 do 100 złotych, w zależności od marki i wagi wiaderka. Z kolei 25 kg tynku z wyższej półki zakupimy za około 140 zł. Cena za usługę fachowca jest zazwyczaj liczona indywidualnie, w zależności od intensywności pracy i regionu. Patrząc na tę usługę w skali województw, tynk mozaikowy łódzkie cennik ma zbliżony do pozostałych większych ośrodków, takich jak mazowieckie czy wielkopolskie. Jeśli mamy do otynkowania przestrzeń, do której łatwo się nam dostać, która znajduje się na naszej wysokości, bez problemu jesteśmy w stanie nałożyć tynk sami. Po zagruntowaniu najbezpieczniej będzie odczekać jedną dobę. Wtedy będziemy mieli pewność, że grunt na pewno wysechł. Nazajutrz przechodzimy do nakładania tynku. Po otwarciu, powoli i dokładnie mieszamy go ręcznie za pomocą kielni. Jeśli tworzymy lamperię, warto wydzielić tynkowaną przestrzeń za pomocą taśmy, aby nie wykroczyć poza wyznaczony obszar. Gdy mamy pewność, że zagruntowane podłoże jest suche, nakładamy tynk i wygładzamy go po powierzchni za pomocą pacy nierdzewnej. Koniecznie należy pamiętać, by materiał wygładzać w jednym i tym samym kierunku. W przeciwnym razie, po wyschnięciu faktura tynku będzie niejednorodna. Po rozprowadzeniu czekamy, aż materia wyschnie.

Tynkowanie mozaikowe to ciekawe i proste rozwiązanie, gdy chcemy wprowadzić zmiany w naszym domu. Daje świetne efekty wizualne zarówno w środku, jak i na zewnątrz, a swobodny dostęp do materiałów oraz wygoda w działaniu umożliwia nam podjęcie się tej czynności osobiście.