Tuleje i sworznie koparki są istotnymi, choć niewidocznymi na pierwszy rzut oka elementami budowy maszyny, które mają wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie. Części te są eksploatowane podczas każdego użytkowania maszyny, dlatego mogą łatwo ulegać awarii. Ich żywotność zależna jest od odpowiedniego dbania o pojazd.

Tulejowanie czyli regeneracja

tulejowanie koparekOperatorzy maszyn lub właściciele sprzętu powinni zadbać o to, by sworznie, które mieszczą się w tulei, zostały odpowiednio nasmarowane. W wyniku codziennych robót sworznie lub tuleje mogą się przecierać – właśnie dlatego mechanicy zalecają zakup części, które pozostają niewrażliwe na otarcia. Każdy produkt powinien być odpowiednio dopasowany, żeby w żaden sposób nie blokował ruchu innych komponentów. Niektórzy fachowcy ustalili pewien standard, co do twardości materiałów, jakich używa się do produkcji sworzni i tulei – według nich wysokogatunkowa stal powinna mieć między 50 a 60 HRC. Dbając o regularne smarowanie tulei, nie będzie trzeba martwić się o żywotność części, gdyż te z reguły posłużą przez długi czas. Są jednak osoby, które zaniedbują uzupełnianie płynów w tulejach i wówczas części się niszczą i wymagana jest ich naprawa. W przypadku koparek niezbędne jest tulejowanie – czym ono tak właściwie jest?

tulejowanie koparekProfesjonalne tulejowanie koparek to nic innego jak regeneracja otworów, które zniekształciły się w wyniku ocierania nienasmarowanych części. Do przeprowadzenia takich napraw niezbędny jest odpowiedni sprzęt, stosowany do obróbki skrawaniem – za jego pomocą tworzy się równy promień otworu, napawa go i przystosowuje do prawidłowych rozmiarów. Aby uniknąć kosztów związanych z niezbędnym tulejowaniem wyrobionych gniazd, nie tylko warto regularnie smarować podzespoły, ale również często udawać się na przeglądy. Dokładne sprawdzenie pojazdu wykluczy ewentualne przestoje w czasie realizacji prac. Awarie związane z tulejami i sworzniami z uwagi na wywoływane drgania (z czasem coraz większe) mogą prowadzić do pojawienia się poważnych usterek związanych z całą maszyną. Brak smarowania w tulejach sprawia, że gniazda wyrabiają się i deformują – najmniejsze luzy z czasem prowadzą do powstania większych, co wywołuje coraz większe drgania i powoduje zagrożenie dla innych podzespołów maszyny budowlanej.

W przypadku pojawienia się awarii związanej z tulejami i sworzniami należy udać się do specjalistów zajmujących się tulejowaniem koparek. Za pomocą odpowiednich maszyn przywrócą właściwy kształt gniazda. Po dłuższym użytkowaniu sprzętu z uszkodzonymi tulejami i sworzniami warto przeprowadzić kompletny przegląd pojazdu, aby upewnić się, że nic nie zostało uszkodzone.