Drewno to materiał, który jest wykorzystywany zarówno jako materiał budowlany, architektoniczny, jak i materiał, z którego można wykonywać różnego rodzaju elementy wyposażenia wnętrz. Nic dziwnego. To materiał podatny na obróbkę plastyczną – możliwość wykonania z niego różnych kształtów sprawia, że jest właśnie tak ceniony.

Cięcie laserem jest precyzyjne

cięcie laserem Obróbka drewna może odbywać się na różne sposoby. Wymienia się tutaj trasowanie, cięcie, jak też wygładzanie oraz wykonywanie otworów. Nie są to czynności skomplikowane, ale wymagają zastosowania specjalistycznych narzędzi. W innym przypadku efekt mógłby być daleki od oczekiwanego. Jeżeli chodzi o cięcie drewna, tutaj najczęściej wykorzystuje się piły jednouchwytowe, ramowe czy też ręczne pilarki tarczowe, jak również narzędzia elektryczne. Należy mieć jednak na uwadze to, że te metody wiążą się z powstawaniem dużej ilości odpadów – wiórów. To pewna strata materiału, która w dodatku sprawia, że musimy poświęcać dodatkowy czas na sprzątanie. Na szczęście obecne technologie doprowadziły do powstania metod, przy których odpadki właściwie nie są produkowane. Taką metodą jest na przykład dokładne cięcie laserem w Bydgoszczy. Wiązka świetlna powstała w urządzeniu pozwala na przecięcie drewna w określonym miejscu, na dwie części, bez powstawania wiór! W tym wypadku straty materiału nie istnieją. W dodatku cięcie laserem jet zawsze precyzyjne – urządzenie działa w sposób automatyczny, ustawione na wskazane wytyczne, nie ma więc możliwości, aby zeszło z trasy cięcia.

cięcie laserem To naprawdę wiele zalet. Nic więc dziwnego, że coraz częściej profesjonalne tartaki korzystają właśnie z tego rozwiązania – jest o wiele szybsze niż stosowanie tradycyjnych metod. W dodatku takie cięcie laserem to dobra sprawa także w przypadku innych materiałów, na przykład stali, aluminium czy tworzywa sztucznego. Jeśli chodzi o pozostałe procesy obróbki plastycznej drewna, to wspomniane trasowanie jest w przypadku cięcia laserem zupełnie niepotrzebne. Trasowanie polega bowiem na tworzeniu oznaczeń ułatwiających cięcie – aby operator piły widział, jak ma kierować narzędziem. Jeśli chodzi zaś o wygładzanie drewna, do tej pracy wykorzystuje się szlifierki, polerki, strugi lub też pilniki. Za ich pomocą można doprowadzić materiał do idealnej gładkości.

Z kolei jeśli chodzi o wykonywanie otworów w drewnie, tutaj oczywiście stosuje się po prostu wiertarki. To tylko niektóre z rodzajów obróbki drewna – jak widać, każde wymaga jednak zastosowania odpowiednich narzędzi oraz metod. Warto je dobrze dobrać, aby mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone prawidłowo.