Dywany to przepiękna ozdoba niemal każdego domu. Bogate wzory fantastycznie ozdabiają nie tylko podłogi, ale także udekorowane wschodnim zwyczajem ściany. Materiał jest doskonale puszysty, dlatego przyjemnie jest go dotknąć lub – jeśli dywan leży na podłodze – położyć się na nim. Niestety ta wspaniała ozdoba domu ma skłonność do chłonięcia brudu, dlatego tak ważne jest umiejętne czyszczenie.

Pranie różnych dywanów

pranie dywanówWarto zlecić je specjalistom, którzy do prania wybiorą metodę ekstrakcyjną – fantastycznie skuteczną. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby wyczyścić dywan, jest rozpoznania rodzaju materiału. Elegancki dywan na ogół wykonany jest z wiskozy lub akrylu. To syntetyczne materiały, które jednak bardzo chłoną zabrudzenia. Warto wybrać tanie pranie dywanów w Łodzi, aby przywrócić barwę sztucznym wykładzinom tego rodzaju. Specjalista, który podejmuje się wyzwania – jakim jest czyszczenie tego puszystego materiału – powinien umieć też rozpoznać funkcjonalną dekorację wykonaną z naturalnego jedwabiu lub wełny. To właśnie z nich wykonane są dywany tureckie czy perskie. Warto zaznaczyć, że w zależności od wykonania, należy dobrać odpowiednią metodę czyszczenia. Dywany syntetyczne mogą być prane metodą ekstrakcyjną.

pranie dywanówCzęsto wymaga to użycia wcześniej pre-sprayu, a więc środka do wstępnego rozpuszczania brudu. Dzięki niemu łatwiej będzie potem odessać brud za pomocą specjalnego odkurzacza wyposażonego w specyficzną szczotkę. Warto wspomnieć i o tym, że bawełna – podobnie jak sztuczne materiały: wiskoza i akryl – jest antystatyczna. Dzięki temu wolniej się brudzi, co sprawia, że nie zawsze trzeba wykorzystywać pre-spray. Trudniejsze jest tanie pranie dywanów w Łodzi zrobionych z wełny. To naturalny materiał, fantastycznie wyglądający, jednak o dużej skłonności do zabrudzeń. Warto zaznaczyć, że w jego przypadku można używać tylko wody letniej. Na szczęście wysokie ciśnienie, które jest wykorzystywane w praniu ekstrakcyjnym, nie niszczy materiału tak bardzo, jak właśnie gorąca woda. Ekstrakcyjne pranie dywanów wymaga użycia wielu środków i właściwego rozpoznania materiału. Inaczej czyści się wiskozę, a inaczej akryl, bawełnę czy wełnę.

W szczególności ten ostatni materiał wymaga specjalnego podejścia – bardzo chłonie brud, ponieważ jest antystatyczny. W przypadku wełny z pewnością niezbędne okaże się użycie pre-sprayu, czyli środka do wstępnego rozpuszczania zabrudzeń. Warto też wiedzieć, że do prania ekstrakcyjnego używa się specjalnego odkurzacza wyposażonego w końcówkę, która gwarantuje uzyskanie najwyższego ciśnienia.