Rozdzielnie – ta nazwa odnosi się do zestawu bezpieczników i przełączników, które są wymagane w celu tego, by kontrolować urządzenia elektryczne. To jest istotną częścią każdej instalacji elektrycznej, ponieważ w celu uzyskania bezpiecznej instalacji elektrycznej, należy korzystać równolegle ze skutecznej konfiguracji rozdzielnic, co pozwala na zdalne wyłączenie urządzeń elektrycznych w przypadku zagrożenia.

RozdzielnicaAparatura rozdzielcza jest już od jakiegoś czasu znana, a w rezultacie, obecna technologia jest bardzo zaawansowana w porównaniu do oryginalnych systemów rozdzielczych, które wymagały ręcznego wyłączenia. Są sytuacje, w których ręczne wyłączenie nie jest wskazane. Rozdzielnice muszą być izolowane odpowiednio. W mniejszych systemach jest to osiągane poprzez to, że rozdzielnice są zamykane w obszarze na zewnątrz. Wymaga to dużej otwartej przestrzeni powietrza, co będzie działać tylko w małych systemach. Ponieważ nie jest to możliwe w odniesieniu do wszystkich układów, to istnieje kilka innych możliwości izolacji.
Przez pewien czas olej był izolatorem, ale niebezpieczeństwo wynikające przez wycieki oleju, szczególnie ze względu na bliskość do systemów elektrycznych doprowadziła do stopniowego odejścia od izolacji olejowej w technologii łączeniowej. Ten sposób jest skuteczny, ale rzadko jest realizowany ze względu na ryzyko wycieku oleju. Jednym z najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych jest gaz, ale jest to bardzo kosztowne, a tym samym nie nadaje się do każdej sytuacji. Inną metodą jest izolacja próżniowa – ale tylko na rozdzielnice średniego napięcia. Działa to tylko w sytuacjach średniego napięcia, ponieważ izolacja próżniowa nie jest wystarczająco silna i wystarczająco stabilna, aby obsłużyć wyższe napięcia.

Inną opcją jest instalacja sprężonego powietrza. W tym systemie powietrza wydłuża się łuk elektryczny. Jest to prosty system i skuteczny. Aparatura rozdzielcza jest ważną cechą układu elektrycznego. Bez skutecznej rozdzielnicy, instalacja elektryczna jest niebezpieczna i niestabilna.