Umiarkowany klimat panujący w naszym kraju nie sprzyja uprawom kwiatów egzotycznych. Wszelkie próby zadomowienia egzotycznych rośli nie do końca przynoszą pożądane efekty. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym będzie można się cieszyć widokiem kwiatów egzotycznych. Jednym z nich jest oglądanie filmów i zdjęć, a w tym drugim przypadku możemy nawet zamieścić je na ścianie w formie plakatu lub obrazu.

sadzonkaKolejnym sposobem jest wycieczka do ogrodu botanicznego posiadającego taki typ kwiatów. Widok na żywo na pewno jest ciekawszy od tego na ekranie telewizora oraz na zdjęciach. Kolejną możliwością jest wybranie się na wycieczkę w tropiki i obejrzenie jak zachowują się sadzonki roślin w ich naturalnym środowisku. Jednakże każdy z tych sposobów ma swoje wady. Kwiaty egzotyczne zdecydowanie ładniej wyglądają na żywo niż na fotografiach lub w programach telewizyjnych. Z kolei te w ogrodzie botanicznym nie zastąpią takich posiadanych na własność. Wycieczka może okazać się niezwykle kosztowna, a po powrocie z niej nadal tego rodzaju kwiatów nie będziemy mieli na co dzień. Jednak, żadne z tych rozwiązań nie zastąpi żywych okazów we własnym domu.

Mimo, iż kwiaty egzotyczne potrzebują odpowiednich, a nawet specyficznych warunków do prawidłowego rozwoju, w Polsce jest możliwe hodowanie niektórych egzotycznych gatunków bez większych problemów. Aczkolwiek lista tego typu kwiatów jest tylko kroplą w morzu całej oferty egzotycznych roślin. Dlatego, może i jest to najdroższe przedsięwzięcie, ale warto wybrać się na przykład na dwutygodniowe wakacje w tropiki, aby na żywo pooglądać nie tylko kwiaty egzotyczne, ale i także różnorodną roślinność żyjąca w swoim naturalnym środowisku.