Dziś często zauważa się w wielu wnętrzach, jak i domach powrót do stylów, jakie stosowane były w dawnych latach. Wiele osób inspiruje się rodzimym PRL-em. Aranżacja wnętrza stylizowanego na te z czasów PRL-u lub w stylu vintage nie musi być ani nudna, ani monotonna i przewidywalna.

Tapety muszą być wytrzymałe

tapety ścienneNajistotniejszym aspektem o jakim należy pamiętać jest to, aby odpowiednio dostawać wszelkie wybrane meble lub dodatki do pozostałych. Inspiracja dawnymi czasami nie musi jednak przekładać się na aranżację całego domu. Styl vintage bądź wystrój wnętrza stylizowany na modę z PRL-u można zastosować jedynie w poszczególnych wnętrzach lub w jednym, pojedynczym. PRL można także zastosować także w dodatkach. Najbardziej popularnym z nich są tapety ścienne lub meble. W okresie tym panowała przede wszystkim prostota, a także minimalizm. Najczęściej stosowanym surowcem do wyrobu mebli było wtedy drewno. Panowały jasne kolory, jednak był to również czas mocnych i intensywnych barw, jakie dziś kojarzą nam się jedynie z jesienią. Barwy takie, jak czerwienie, bordo bądź ciemne odcienie zieleni są jak najbardziej odpowiednie we wnętrzach inspirowanych ówczesnym okresem, jak i tamtymi czasami, tym co było modne.

tapety ścienneVintage to przede wszystkim funkcjonalność. Meble z tamtej dekady doskonale wyróżniać będą się na tle tapet. Tapety w stylu vintage, odwzorowujące nasze polskie czasy, potocznie zwane czasami „komuny” wyróżniają się niepowtarzalnymi ornamentami, a także są niezwykle wzorzyste. Niektóre wzory przypominają te, które stworzyć można było na ścianie za pomocą specjalnego wałka z tłoczeniami. Nowoczesny PRL to tapety w charakterystycznych barwach i wzorach i dodatki. Drewniane meble na okrągłych nogach doskonale wyglądać będą na tle stworzonym z tapety. Warto podczas doboru tych odpowiednich pokryć ściennych pamiętać o tym, iż tapeta powinna cechować się wytrzymałością oraz odpornością. Oprócz wcześniej wymienionych barw okres ten kojarzy się także wielu osobom z kolorem żółtym lub miodowym, a nawet musztardowym. Tapety oprócz tego, iż mogą przywoływać wspomnienia lub stanowić główny element aranżacyjny wnętrza spełniają także funkcję naprawczą. Poprzez zastosowanie tapety ukryć lub skorygować możemy powstałe na ścianie wady, takie jak nierówności lub pęknięcia.

Tapety winylowe pozwalają również na utrzymanie nieskazitelnego i estetycznego wyglądu, ponieważ posiadają wiele cech, które sprawiają, iż ten rodzaj pokrycia ściennego jest trwały oraz wytrzymały, a także odporny na zaplamienia, uszkodzenia, jak również ścieranie.