Jeszcze kilka lat temu wodne pompy ciepła były rzadko stosowane. Zazwyczaj decydowano się na pompy gruntowe, ponieważ te wodne są mniej pewne – to dlatego, że nawet jeśli wody gruntowe maja odpowiednie parametry chemiczne, to nie wiadomo, jak to będzie za parę lat. Przecież układ warstw wodonośnych nie jest stały i może się zmieniać, a wówczas pompa ciepła przestanie sprawnie działać.

Pompy ciepła z kolektorem poziomym

pompy ciepła Znaczenie ma też to, że w przypadku pomp ciepła wodnych należy liczyć się z regularnym czyszczeniem nie tylko urządzenia, ale i studni. To sprawia, że koszty eksploatacji są wyższe niż w przypadku wód gruntowych. Taki standardowy projekt instalacji z pompą ciepła uwzględnia trzy studnie, z których dwie są najczęściej zrzutowe, jedna zaś czerpalna. Wszystkie muszą być czyszczone – możemy sobie wyobrazić już, jakie to są koszty, zwłaszcza że w przypadku konieczności udrożnienia studni, jak i wyczyszczenia wymiennika w pompie, należy wezwać fachowca, gdyż tych zadań nie wykonamy samodzielnie. Przykładowo, standardowy dom piętrowy o powierzchni 200 m2 potrzebuje wodnej pompy ciepła o mocy 8kW. To koszt nawet 33 tys. zł – wchodzi w to samo urządzenie, jak i montaż oraz wdrożenie urządzenia do działania. Jeśli chodzi o koszta eksploatacyjne, to na rok są to 2 tys zł. Oddzielnie liczy się koszt czyszczenia – rocznie wychodzi około 1 tys. zł. Oczywiście pompa gruntowa z kolektorem poziomym czy pionowym również nie zależy do najtańszych rozwiązań.

pompy ciepła Mimo wszystko takie pompy są bardziej efektywne niż ta opisywana wyżej pompa wodna, jednak mają też swoje minusy. Jeśli chodzi o pompę z kolektorem poziomym, podstawową wadą jest to, że ten właśnie poziomy kolektor zajmuje sporą część powierzchni – w przypadku małej działki to rozwiązanie zupełnie się nie sprawdzi, zwłaszcza że nad kolektorem może znajdować się jedynie trawnik. Ewentualnie możemy posadzić tam rabatki, jednak istnieje kategoryczny zakaz sadzenia drzewek oraz krzewów, której mają rozległe, silne korzenie. To dlatego, że korzenie te mogłyby uszkodzić rury. Nad takim kolektorem nie można też ułożyć kostki brukowej – beton będzie blokował nagrzewanie się gruntu. Jak widać, pompy ciepła w Opolu, które wykorzystują kolektor poziomy, mają też troszkę ograniczeń.

Jednak mimo istnienia tych wad, nadal to rozwiązanie uważane jest za wartościowe i wiele osób, które stoją przed projektowaniem swojego własnego, nowoczesnego domu, rozważają zainwestowanie właśnie w gruntową pompę ciepła z kolektorem poziomym lub pionowym. Przed podjęciem decyzji warto jednak jeszcze dokładniej niż tutaj rozważyć istnienie wszystkich za i przeciw.