Podczas budowy domu jedną z najtrudniejszych decyzji jest wybór materiału, z którego powstanie podłoga. Obecnie na rynku dostępnych jest ich bardzo dużo. Jednym z najpopularniejszych są panele, inaczej zwane podłogą pływającą, ze względu na to, że nie są bezpośrednio związane z podłożem.

Dobrze ułożony podkład

podkład panelowy	Pomiędzy nimi,a gruntem znajduje się niewielka przestrzeń, dlatego ważne jest by zainwestować w dobre podkłady, które zapewnią izolację akustyczną. Przy wybieraniu odpowiednich materiałów, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich wykonanie, a nie na cenę. Powinny być grube i porowate, w związku z tym nie mogą przekraczać 8 milimetrów. Jednym z najpopularniejszych podkładów jest korek. Przede wszystkim to naturalny materiał, który zawiera unikalne właściwości. Bardzo dobrze tłumi dźwięki i zapewnia izolację termiczną. Sprawdza się na wielu podłożach, ponieważ dostępny jest w formie arkuszy i rolek, co daje możliwość doboru różnych grubości. Podkłady wykonuje się również XPS, czyli tworzywa sztucznego. Tak samo jak korek zapewnia izolację termiczną, ale do tego również akustyczną. Jest odporny na wilgoć i najczęściej spotykany o grubości siedmiu milimetrów. Kolejnym naturalnym podkładem dostępnym na rynku jest tektura karbowana i papier falisty. Również produkowane są w formie rolek, co ułatwia szybki montaż.

podkład panelowy	Najczęściej używane są przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ dobrze przewodzą ciepło. W sklepach branżowych można dostać je już od złotówki za metr kwadratowy. Najpopularniejszym podkładem pod panele jest pianka. Przy jej montażu należy pamiętać, że najlepiej sprawdza się w przypadku posadzek wykonanych ze sztucznego tworzywa. Tak samo jak tektura karbowana i papier falisty jest bardzo tania. Podobnym rozwiązaniem może być gąbka wykonana z polietylenu. Jej montaż zapewni dobrą izolację termiczną jak i akustyczną. Może osiągnąć grubość nawet dziecięciu milimetrów. Dobrze sprawdzi się również w przypadku nierównego podłoża. Podkłady panelowe trzeba układać w odpowiedni sposób. Na samym początku należy upewnić się, że podłoże jest suche, czyste oraz równe. Następnie kładzie się folię, która chroni materiał przed uszkodzeniem i negatywnym działaniem wody. Dopiero po tych czynnościach można przystąpić do układania wybranego podkładu i następnie kładzenia paneli.

Tak przygotowana podłoga może być od razu użytkowana. Do jej mycia najlepiej stosować wilgotną ścierkę, bądź mopa z małą ilością środka przeznaczonego do określonych materiałów podłogowych. Ponadto należy uważać by nie zarysować paneli, ani nie pobrudzić ich ciężko zmywalnymi preparatami chemicznymi.