Obojętne, czy jesteśmy właścicielami ogromnej posesji czy skromnego mieszkania w bloku- kuchnia od zawsze jest centralnym punktem każdego domostwa. Początki tego stanu rzeczy wzięły się zapewne stąd, że ludzie gromadzili się w pomieszczeniu, gdzie przygotowywano i jedzono posiłki. W dawnych czasach piec kuchenny był też jedynym źródłem ciepła w domu.

punktowe oświetlenieChoć obecnie wszyscy mieszkamy w bardziej komfortowych warunkach, to naturalna chęć przebywania z bliskimi w kuchni nie uległa zmianie. Dlatego też jest to pomieszczenie, które musi sprostać dwóm podstawowym wymogom. Z jednej strony musi być praktyczne i zapewniać sprawne przygotowywanie dań, z drugiej dobrze, jeżeli jest też przytulne i umożliwia wygodne spędzanie czasu. Choć dobór odpowiednich mebli i wyposażenia części jadalnej są bardzo ważne, to ogromny wpływ na atmosferę panującą w kuchni ma też światło. Zimne żarówki o dużej mocy albo centralnie umieszczone halogeny zawsze będą sprawiały, że pomieszczenie wyda się zimne i sterylne.
W domowych kuchniach taki efekt jest niepożądany. Jeżeli chodzi o lampy sufitowe, to mogą pełnić rolę ozdobną. Wpływ na to będą miały żarówki dające miękkie światło i dobrze dobrane abażury. Kupując je musimy pamiętać o tym, że jeżeli jesteśmy w posiadaniu kuchenki gazowej, to będą one musiały być często myte. Stąd też dobrze sprawdzą się te odporne na działanie wody i detergentów lub chronione specjalną powłoką przed niszczącym działaniem gazu. Bezpośrednio nad blatem roboczym można umieścić mocniejsze oświetlenie punktowe. Dzięki niemu przygotowywanie posiłków będzie wygodne, a kuchnia nie nabierze ogólnego, zimnego charakteru. W tej roli dobrze sprawdzą się też halogeny, które mają długą żywotność i w przeciwieństwie do użycia ich jako lamp sufitowych, w oświetleniu punktowym sprawdzają się znakomicie. Dodatkowe źródło światła przyda się też w części jadalnej.

Tam za to dobrze sprawdzi się miękkie, rozproszone oświetlenie, które doda miłej atmosfery w czasie spożywania wspólnie przygotowywanych dań.