Kominek to doskonała dekoracja salonu czy sypialni, a przy tym dodatkowe źródło ogrzewania, dzięki któremu szybko możemy podnieść temperaturę w pomieszczeniu, a także podgrzewać wodę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż kominka w swoim domu. Żeby jednak być w pełni zadowolonym z takiej decyzji to trzeba wiedzieć jakie produkty są do wyboru i jakie mają funkcje. Na pewno trzeba wcześniej wybrać funkcję kominka.

Czy ma to być jedyne źródło ciepła, czy dodatkowe?

mieszkanieCzy chcemy podgrzewać nim wodę użytkową? Jeśli to ma być tylko dekoracja okazjonalnie używana to mamy szerokie pole do popisu. Są kominki na węgiel, drewno, czy pellet. Od nich odchodzą rury kominowe, tak by gazy wychodziły na zewnątrz, a nie dostawały się do pomieszczenia. Jeżeli kominek będzie ogrzewał cały dom i wodę to trzeba wybrać opcje z płaszczem wodnym. Tu rury rozprowadzane są do każdego pokoju, tak by ciepło się równomiernie roznosiło. W przypadku takich kominków zaleca się wybranie modeli z podajnikiem paliwa. Wtedy brykiet czy węgiel można wsypać do pojemnika, z którego to dalej przeleci do kominka, bez naszej ingerencji. Nie trzeba wtedy dorzucać do ognia. Kominki w śląskim województwie rzadziej używane nie muszą mieć tej funkcji. Wtedy drewna czy brykietu dorzuca się bezpośrednio do paleniska.

kominek nowoczesnyWarto zaznaczyć, że nie wszystkie kominki mają funkcję grzania. Wydaje się to trochę bezsensowne, ale tak nie jest. Dla miłośników oglądania palącego się ognia w kominku, ale niepotrzebujących dodatkowego grzania, czy nielubiących sprzątania idealne będą kominki elektryczne. Przypominają trochę bardzo płaski telewizor montowany na ścianie. Niektóre dają nawet odgłosy trzaskającego drewna. To opcja godna rozważenia. Wracając jednak do grzewczych rozwiązań to liczy się także estetyka. Popularne kominki montowane w jednej ścianie można zamienić na kominki narożne z podwójną szybą, czy nawet na kominki wolnostojące. Są one bardziej efektowne, dają więcej możliwości aranżacyjnych, a ich wydajność pozostaje bez zmian. Każdy z nich musi mieć jednak odpowiednie odprowadzenie, więc wiadomo, że nawet ten kominek ustawiony na środku pomieszczenia będzie rurą połączony z sufitem.

Dzięki tym przydatnym informacjom można w pełni świadomie dokonać zakupowego wyboru dotyczącego kominka do domu. Razem z nim trzeba też kupić rury kominowe, obudowę (najlepiej kamienną), jak również zestaw przyborów niezbędnych do korzystania z kominka i jego konserwacji, czyli pogrzebacz, zmiotka i szufelka z żeliwa.