Wykonanie prawidłowego planu domu stanowi trudne wyzwanie, z tego powodu coraz większa liczba osób stawia na pomoc fachowców. Nim jednak zdecydujemy się na jego stworzenie, musimy nabyć działkę nadającą się na wybudowanie domu.

projektowanieBy upewnić się, czy wymarzony przez nas teren jest odpowiednia pod zabudowę, musimy zwrócić się do zarządcy miasta o wgląd do planu zagospodarowania przestrzeni, który składa się z części tekstowej i ilustracyjnej. Na części rysunkowej znajdują się symbole, które opisują przeznaczenie danego miejsca – w przypadku parceli przeznaczonych do budowy domów są to znaczniki literowe rodzaju MN barwy jasnobrązowej oraz MW barwy ciemnobrązowej, które po kolei znaczą obszar budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego oraz wielorodzinnego. Przy wyborze działki dobrze jest także zdecydować, jaki typu budynku preferujemy, na przykład parterowy, a także w jakiej technologii ma być on wykonany, to znaczy z cegły czy z bali. Po sprecyzowaniu informacji dotyczących budynku możemy udać się do fachowca, który wykonuje indywidualne projekty domów. Ważną materią jest także posiadany przez nas budżet na wykonanie takowego planu, bowiem stworzony zupełnie od zera będzie kosztował więcej, aniżeli wybór typowego projektu. W niektórych państwach, dla przykładu Wielkiej Brytanii, wykonanie nietypowego domu nie zawsze jest możliwe przez wiele wytycznych narzuconych przez władze, lecz w Polsce, przykładowo projekty domów Bydgoszcz, mogą mieć taki wygląd, jaki wymarzy sobie tego klient. Osoby, które nie mają możliwości przeznaczenia tylu pieniędzy na wykonanie projektu mają możliwość oddać uniwersalny plan do przerobienia, gdzie pracownia projektowa, w której zatrudnieni są profesjonaliści, weźmie pod uwagę wszelkie sugestie klienta. Ludzie, którzy myślą o wybudowaniu domu, ale nie posiadają wystarczającej ilości pieniędzy, mają możliwość zdecydować się na wybudowanie przykładowo domku sezonowego.

Mbud24: indywidualne projekty domów

Tego typu domki szkieletowe zrobione są z drewna, więc można je wznosić nawet w trakcie zimy. Na dodatek, kosztują mniej od domów ceglanych, a są tak samo wytrzymałe.