Dach jest narażony na opady atmosferyczne – intensywne deszcze, śnieg oraz grad. Jeżeli dach nie będzie odpowiednio szczelny, wówczas strych czy poddasze może ulec zawilgoceniu. Na ścianach pojawi się nieestetycznie wyglądająca wilgoć i niebezpieczna dla zdrowia pleśń. Lepiej więc zawczasu zapobiegać takim sytuacjom i podczas budowy dachu wybrać po prostu naprawdę dobrą hydroizolację.

Hydroizolacja trwała i ekonomiczna

hydroizolacja dachu płaskiegoJaka zatem powinna być hydroizolacja dachu płaskiego? Po pierwsze – trwała. Nie chcemy przecież co kilka lat wymieniać jej, powinna charakteryzować się więc długą żywotnością. W przypadku najlepszych membran dachowych żywotność dochodzi nawet do 40 lat! Jest to więc idealne rozwiązanie. Po drugie jednak, hydroizolacja musi być ekonomiczna. W tym sensie, że nie chcemy przecież kłaść kilku jej warstw aby uzyskać efekt całkowitej szczelności. Powinna wystarczyć jedna warstwa materiału. Ponadto wielu osobom zależy na szybkim montażu, bez konieczności wykonywania łączeń, zatem taka hydroizolacja powinna być bezspoinowa. Dzięki temu nie pojawią się potencjalne przecieki, które najczęściej ukazywały się właśnie w miejscach spoin. Równocześnie hydroizolacja powinna być wysoce wytrzymała, ponieważ na dachu płaskim może zatrzymywać się woda, a wówczas membrana musi być tak dobrana, aby znosiła ona obciążenie wywołane przez taką nagromadzoną wodę czy też śnieg.

hydroizolacja dachu płaskiegoJaką zatem hydroizolację możemy wybrać? Cały czas wspominamy o membranach, a więc specjalnych foliach, jednakże obecnie technologia pozwala na znacznie więcej. Mamy na rynku bowiem także produkty powstałe z połączenia cementu z odpowiednią emulsją. Takie preparaty rozprowadza się po dachu za pomocą po prostu pędzla czy wałka. I powstała w ten sposób warstwa hydroizolacyjna naprawdę dobrze spełnia swoje zadanie, nie pozwalając, aby woda dostała się w głąb struktury dachu. Jak widać, mamy wiele interesujących rozwiązań jeśli chodzi o zaizolowanie dachu płaskiego przed wilgocią oraz wodą opadową. Z którego rozwiązania skorzystamy – to zależy jedynie od nas, od naszych oczekiwań oraz oczywiście od możliwości finansowych. Na szczęście zarówno membrany, jak i takie płynne preparaty, dostępne są obecnie na rynku materiałów budowlanych w całkiem atrakcyjnych cenach, dlatego koszt nie powinien stanowić dla nas problemu.

Warto dokładnie rozważyć wybór hydroizolacji, aby mieć pewność, że starczy ona na długie lata i nie pojawi się z czasem eksploatacji konieczność jej wymiany. Mogłoby to przysporzyć bowiem konieczności remontu całego dachu, co zajmie dużo czasu.