Kostka granitowa to bardzo popularny, naturalny materiał, wykorzystywany najczęściej do wykończenia nawierzchni chodników oraz podjazdów. Często można ją znaleźć także w przydomowych ogrodach jako krawężnik okalający rabatki.

Jak wygląda tworzenie kostki granitowej?

granitKostki dostępne są w różnych kolorach oraz wymiarach, dzięki czemu z łatwością można znaleźć tę odpowiednią zarówno pod chodnik, jak i podjazd dla pojazdów kołowych. Produkcja kostki granitowej przebiega w kilku etapach, podczas których surowiec jest wydobywany, oczyszczany i przygotowywany do dalszej obróbki. Granit jest materiałem stosowanym już od setek lat, najczęściej spotykanym w budownictwie drogowym. To odpowiedni wybór na budowę parkingów, podjazdów, dróg, a także chodników i ścieżek. Produkcją kostki brukowej zajmuje się przedsiębiorstwo wydobycia i przerobu granitu. To oni odpowiedzialni są za wydobycie odpowiedniej jakości urobku, jego oczyszczenie, a także docięcie do odpowiednich wymiarów. Wydobycie granitu na terenie Polski odbywa się bezpośrednio z kamieniołomów zlokalizowanych w okolicach miasta Strzegom. W zależności od wybranej technologii surowce mogą być cięte, surowo łupane lub wykorzystywać obie te metody.

kostka granitowaMateriał surowo łupany charakteryzuje szorstka powierzchnia i nieregularny kształt. Dzięki tej technologii producent kostki granitowej zapewnia jej naturalny wygląd, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako element dekoracyjny. Ze względu na możliwość precyzyjnej obróbki, powierzchnia kostki granitowej ciętej jest równa i gładka, a jej kształt zdecydowanie bardziej regularny. Kostka granitowa dostępna jest w różnych barwach: szarej, żółtej, rudej, czarnej lub ich kombinacji. Kostka granitowa najczęściej produkowana jest w standardowych wymiarach: dla chodników i ścieżek jest to 4 × 6 cm, przydomowych podjazdów 8 × 10 cm, z kolei dla ruchu pojazdów ciężkich 15 × 17 cm. Kostka granitowa jest odporna na ścieranie oraz warunki pogodowe – także te najbardziej surowe. Jej największą przewagą nad konstrukcją betonową jest całkowita mrozoodporność, a tym samym trwałość elementu. Niewątpliwą zaletą kostki granitowej jest jej naturalne pochodzenie, a także możliwość recyklingu – na rynku można spotkać bowiem firmy specjalizujące się w odzysku materiałów granitowych ich przetwarzaniu oraz dalszej dystrybucji z zachowaniem najważniejszych cech technicznych.

Różnorodność dostępnych kolorów i wymiarów kostki, a także technologii jej wytwarzania pozwala na stworzenie ciekawych i oryginalnych kompozycji. Nie bez znaczenia jest także wyjątkowa wytrzymałość materiału, dzięki której stworzony przy jej pomocy podjazd lub chodnik będzie funkcjonalny przez wiele lat.