Balkon to konstrukcja znana już od wielu tysięcy lat. Od zawsze była kojarzona z pewnym komfortem i wygodą, które można uzyskać nawet w obiektach o małej powierzchni. Dlatego też w dzisiejszych czasach możemy je spotkać praktycznie w każdym bloku mieszkalnym, czy też kamienicy. Zwykle są one jedynym miejscem w jakim dostępny jest kontakt z naturą w budynkach tego typu.

Cechy markiz balkonowych

markizy balkonoweSpora ilość osób wykorzystuje je bardzo intensywnie, a szczególnie w sezonie letnim. Pozwalają one wtedy na spokojne spędzenie czasu na zewnątrz. Dużym problemem może być jednak intensywne słońce, które w miesiącach letnich może okazać się mocno doskwierające. Wiele osób posiada liczne przeciwwskazania dotyczące przebywania na słońcu, a dla innych jest to po prostu nieprzyjemne. Dlatego też coraz częściej można spotkać różnego rodzaju markizy, które osłaniają balkony i tworzą w ich obrębie zacienioną powierzchnię. Zwykle są to konstrukcje bardzo lekkie i praktyczne, a ich obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Zależnie od typu konstrukcji i jej zaawansowania, takie markizy mogą być tylko składane, ale także regulowane w różnych płaszczyznach. Te bardziej skomplikowane często posiadają możliwość zmiany kąta nachylenia, czy też regulacje ich wysokości. Pozwala to na dokładne wydzielenie przestrzeni zacienionej.

markizy balkonoweLekkie markizy balkonowe w Warszawie można zaobserwować już praktycznie na każdym kroku. Niezależnie czy w domkach jednorodzinnych, czy też w blokach mieszkalnych. Zdecydowanie bardziej powszechne są one w domach, jednak coraz częściej instaluje się je także w większych ośrodkach mieszkalnych. Nim większy balkon, tym solidniejsza musi być taka markiza. Najważniejszy w takiej konstrukcji jest stelaż, na którym jest ona rozwijana. W przypadku małych konstrukcji, nie musi on być zbyt solidny. Jednak w przypadku większej przestrzeni, powinien być on wykonany z materiałów wysokiej jakości, oraz o dużej wytrzymałości. Markizy wykonywane są z materiałów o wysokiej gęstości, dlatego też są one dość ciężkie. Wymaga to więc solidnego podparcia, które dodatkowo musi wytrzymywać napór wiatru, oraz gromadzącą się na niej wodę, czy też nawet śnieg. Materiał ten jest także wodoodporny, dzięki czemu nie trzeba się martwić o ich przeciekanie.

Montaż takiej konstrukcji jest bardzo prosty, dlatego też nie stwarza to większych problemów, a często same markizy przychodzą z instrukcją ich instalacji. Jest to dodatkowe udogodnienie, które umożliwia każdemu bezproblemowe przymocowanie takiej konstrukcji, dzięki czemu nie trzeba angażować dodatkowych kosztów, a uzyskuje się bardzo komfortowy efekt końcowy.