Jak każde urządzenia techniczne, tak i klimatyzatory różnią się między sobą. Wszystko po to, aby klient miał możliwość wyboru i dobrał produkt idealnie pasujący do jego oczekiwań i realnych potrzeb. Na rynku jest wiele tego typu urządzeń jednak zasadniczo klimatyzatory dzielą się na dwie zupełnie podstawowe grupy.

Mianowicie chodzi o klimatyzatory typu split oraz klimatyzatory monoblokowe, na którym to podziale oparta jest również klimatyzacja samsung.

klimatyzacjaI tak klimatyzatory pierwszego typu, czyli split, znajdują zastosowanie głównie w domach jednorodzinnych i w ogóle przeznaczone są raczej do użytku prywatnego. Są bardzo zaawansowane technologicznie, a ich użytkowanie jest niezwykle komfortowe, ponieważ klimatyzator w ogóle nie daje się we znaki użytkownikom pomieszczenia; jest to zadem idealne rozwiązanie nawet w przypadku małego metrażu. Każdy split składa się z dwóch elementów – z jednostki wewnętrznej oraz z jednostki zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna ochładza powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu, jednostka zewnętrzna jest natomiast odpowiedzialna za wyprowadzenia powietrza poza budynek. To co odróżnia od siebie te dwie jednostki to tryb pracy. Ze względu na to, że wewnętrzna – jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w środku pomieszczenia, jest urządzeniem cichym i nie dającym się we znaki domownikom. Natomiast element zewnętrzny, ze względu na to, że znajdują się w nim bardzo głośne narzędzia, zamontowany jest na zewnątrz, tak by nie wpływać na poczucie komfortu użytkowników. Klimatyzatory samsung oparte są również na tych mechanizmach.

  • Drugim najbardziej rozpowszechnionym tego typu urządzeniem, jest klimatyzator monoblokowy. Podstawową różnicą między klimatyzatorem monoblokowym a splitem jest taka, że ten pierwszy składa się z jednego, głównego elementu, w którego skład wchodzą wszystkie głośne urządzenia. Zatem eksploatowanie klimatyzatora monoblokowego w pomieszczeniu, w którym zwykle przebywa dużo osób jest uciążliwe, nie mówiąc już o montażu tego typu urządzenia w domu jednorodzinnym, lub mieszkaniu. Jest to zatem rozwiązanie bardziej dla pomieszczeń, które eksploatowane są sporadycznie, lub warunki w nich panujące z natury rzeczy są głośne – wtedy taki typ klimatyzatora nie będzie aż tak bardzo uciążliwy, a mimo wszystko będzie przede wszystkim spełniał swoje podstawowe zadanie, czyli chłodził powietrze napływające do pomieszczenia.

Przed dokonaniem wyboru pomiędzy tymi dwoma typami klimatyzatorów warto zastanowić się w jakim typie pomieszczenia chcemy urządzenie zamontować, aby maksymalnie wpłynąć na komfort jego użytkowania.