Urządzenia jakimi są czujniki temperatury możemy podzielić na wiele typów i modeli. Jednym z nich są na przykład termopary. Termopary to czujniki temperatury, które obecnie cieszą się bardzo dużą niezawodnością. Są one bardzo popularne, ze względu na liczne zalety, które je wyróżniają. Między innym termopary cechują się łatwą i nieskomplikowaną budową, są również niewielkie, co sprawia, że są niezwykle wygodne w użytkowaniu.

czujnikPrócz tego cechują się również szerokim zakresem pomiarowym, małą bezwładnością czasową, maja także niską pojemność cieplną oraz nie wymagają zasilania zewnętrznego. Termopary są także wykonane z solidnych i trwałych materiałów, co niewątpliwe również wpływa na ich wartość. Do ich produkcji wykorzystuje się zarówno metale szlachetne jak i metale nieszlachetne, takie jak na przykład żelazo, miedź, platyna, nikiel, aluminium czy też wolfram. Można jest dostać bardzo łatwo, gdyż znajdują się one w ofercie wieku sklepów. Warto zapoznać się z dowolną ofertą sklepu internetowego, który oferuje czujniki temperatury termoelektryczne. Prócz termopar z pewnością w większości sklepów znajdziesz również czujniki głowicowe, przewodowe, płaszczowe, ze złączami kompensacyjnymi oraz wkłady pomiarowe. Innym rodzajem czujników temperatury są czujniki pt 100. Czujniki pt 100 to czujniki rezystancyjne, oczywiście czujniki pt 100 to zaledwie jeden z wielu modeli. W asortymencie wileu firm można znaleźć wiele różnorodnych modeli i rodzajów czujników rezystancyjnych, takich jak czujniki pt 1000, czujniki pt 500, czujniki Ni 100, czujniki Ni 500 oraz czujniki Ni 1000, a także czujniki KTY, PTC i NTC. Jak więc widać wybór także jest dość spory.

Dostępne są czujniki głowicowe, płaszczowe, przewodowe, wkłady pomiarowe, ze złączami kompensacyjnymi, ze złączami GDM, GDS, M12,  ze złączami higienicznymi oraz czujniki puszkowe. Mówiąc o rodzajach i modelach czujników temperatury warto również wspomnieć o czujnikach TH – jest to seria czujników, którą wykorzystuje się w przemyśle spożywczym czy też farmaceutycznym.