Na rynku materiałów budowlanych można się spotkać z ogromnym wyborem różnego rodzaju materiałów izolacyjnych, dzięki którym domy i budynki użytkowe mogą się odznaczać najlepszymi parametrami. Dzięki takim materiałów możliwa jest budowa domu pasywnego, a co za tym idzie możliwość ograniczenia rachunków za energię do niezbędnego minimum.

oszczędny domBudowa domu energooszczędnego powinna się rozpocząć już na etapie stawiania fundamentów. Inwestor powinien zdecydować się na najlepsze dostępne na rynku materiały izolacyjne, dzięki którym będzie można uchronić dom przed wilgocią, zapobiec przenikaniu ciepła przez strop budynku aż do piwnic i zapewnić prawidłowy obieg powietrza w domu. Bardzo ważną kwestią jest także prawidłowy montaż stolarki okiennej. Okna powinny być szczelne, tak aby nie przedostawało się przez nie zimne powietrze i aby nie powstawały mostki termiczne.
Innowacyjny system budowlany izodom daje także możliwość skorzystania z nowoczesnych systemów do dociepleń ścian budynków, stropów oraz przestrzeni dachowej.
Okazuje się, że największe straty ciepła pojawiają się zwłaszcza w okolicy dachu, co jest związane z nieprawidłowym wykonaniem izolacji. Okazuje się, że prawidłowo wykonana izolacja powinna się składać z kilku warstw ocieplenia ułożonych jedna na drugiej.

W przestrzeni dachowej konieczne jest całkowite wyeliminowanie mostków termicznych, które zwykle znajdują się na krokwiach dachu. Jest to możliwe poprzez docieplenie dachu wełną mineralną lub wełną szklaną. Dzięki nim parametry izolacyjne dachu znacznie się poprawiają.