Urządzając swoje nowe mieszkanie czy dom lub remontując już istniejącą przestrzeń, dążymy do jeszcze większego zoptymalizowania kosztów. Zależy nam, by eksploatacja była jak najbardziej ekonomiczna dla naszego portfela, toteż przymierzając się do instalacji urządzeń elektrycznych czy sanitarnych, zwracamy uwagę na sposób ich działania. Jeśli chodzi o dostęp do ciepłej wody, również możemy zaoszczędzić, stosując ogrzewacz przepływowy. Czym on jest i jak działa?

Woda, kranOgrzewacz, jak nazwa wskazuje, podgrzewa wodę, ilekroć odkręcamy czerwony kurek w zlewie czy umywalce. Bez niego, nie moglibyśmy wziąć ciepłej kąpieli ani umyć naczyń w gorącej wodzie. Montażem tego typu urządzeń zajmują się wykwalifikowani specjaliści. W Polsce nie brakuje godnych polecenia fachowców, którzy na co dzień montują pojemne ogrzewacze do wody Mazowieckie to dobry punkt, od którego warto zacząć poszukiwania. Ogrzewacz przepływowy to jeden z dostępnych na rynku rodzai. Podgrzewa wodę tylko w momencie, gdy odkręcamy kran. Wówczas ciecz zaczyna się nagrzewać do określonego przez nas poziomu. Inny typ podgrzewacza, zbiornikowy, działa w nieco odmienny sposób. Podgrzewa większą ilość wody i magazynuje ją. Owszem, dzięki temu błyskawicznie otrzymujemy dostęp do ciepła, jednak pociąga to za sobą większe koszty. Podgrzewacze przepływowe nie podtrzymują wody w stałej wyższej temperaturze, lecz nagrzewają ją tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy. Jest to więc duża oszczędność energii oraz kosztów.

Mycie rąkDzisiejsza myśl technologiczna oferuje naprawdę udoskonalone instalacje elektryczne. Zarówno obudowa urządzenia, jak i grzałka znajdująca się wewnątrz, wykonane są z dobrej jakości stali nierdzewnej, a więc cały ogrzewacz jest wytrzymały i odporny na fizyczne uszkodzenia. Urządzenie odpowiada również za ochronę przed wyciekaniem wody oraz jej przegrzaniem, utrzymując ciecz w odpowiednio ciepłej bezpiecznej temperaturze. Montaż ogrzewacza przepływowego uwarunkowany jest kilkoma zasadami. Na początku należy sprawdzić, czy instalacja jest zgodna z parametrami urządzenia. Chodzi tu o takie kwestie, jak ciśnienie wody czy napięcie zasilające. Skrzynka podgrzewacza może być montowana jedynie w pozycji pionowej oraz w uziemieniu. Urządzenia nie powinno się instalować w miejscach, w których występuje silne pole magnetyczne. Jeśli woda jest wyjątkowo kamienista, warto również pomyśleć o instalacji filtra.

Ogrzewacz przepływowy to dobra inwestycja do każdego mieszkania. Szczególnie zalecana jest w większych domach wolnostojących, gdzie są na przykład dwie łazienki lub pralnia na poziomie piwnicznym z dostępem do wody.