Używanie płotów w dzisiejszych czasach nikogo nie zaskakuje, jakkolwiek w odległych czasach człowiek nie stawiał ich, aby w głównej mierze ochraniać swą prywatność. W pradziejach człowiek stosował różnorodnego rodzaju płotów, pierw bardzo archaicznych, by uchronić się przed dziką zwierzyną.

Płot betonowyZ tego też względu ludzkość zakładała plemienia blisko grotów bądź gęstych zarośli i choć było to najprostsze ogrodzenie, stworzone przez środowisko naturalne, to spełniało swoją misję bardzo dobrze. Wykorzystywanie natury, aby chronić siebie oraz swych najbliższych było także bardzo dobrym pomysłem, bo ludzie prowadzili półosiadły tryb życia, a wielokrotna zmiana zamieszkania nie służyła wyrabianiu trudnych płotków. Po stworzeniu przez ludzkość narzędzi pozwalających na wykonywanie różnorodnych przedmiotów w drewnie, rozpoczęto stosować ten surowiec do budowania płotów. Drzewo, jako surowiec dostępny, świetnie sprawdzał się do obrony obozowisk lub innych skupisk ludzi. Dziś zdecydowanie rzadziej wykorzystywane jest drzewo do budowy płotu, jednakże cały czas można je zobaczyć w mniejszych wsiach. Gdy decydujemy się na stworzenie tego typu ogrodzenia, należy wiedzieć o odpowiednim zabezpieczeniu płotu farbą. Następnym popularnym w okresie średniowiecza ogrodzeniem, był płot kamienny. Rozwój w używaniu tego materiału nastąpił w czasie renesansu i baroku, dzięki czemu do dziś możemy podziwiać XV-wieczne budowle. Największym atutem tego rodzaju ogrodzeń z pewnością jest ich wytrzymałość. Na dodatek, ich ładny wygląd sprawia, iż pasują perfekcyjnie zarówno do obiektów starszych, jak i tych nowoczesnych. Kolejnym, najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym do płotów, jest metal. Ten typ materiału, będący kiedyś produktem luksusowym, dziś ogólnodostępny jest dla niemal każdego. Metal umożliwia wykonanie interesujących oraz oryginalnych zdobników, a jego trwałość gwarantuje, że płot z metalu służyć będzie nam przez wiele lat. Innymi często używanymi współcześnie ogrodzeniami są ogrodzenia tymczasowe oraz ogrodzenia systemowe.

Te pierwsze perfekcyjnie sprawdzają się do szybkiego zabezpieczania placów budowy oraz miejsc zabaw masowych, zaś systemowe automatycznie otwierają się, dzięki czemu nadają się praktycznie do każdego rodzaju miejsc.