Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z drewna. Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim w mediach wiele się mówi na temat budownictwa drewnianego, można znaleźć na ten temat wiele informacji i przekonać się, że dom drewniany nie będzie mniej trwały niż ten murowany. Po drugie do wyboru są różne opcje jeśli chodzi o domy z drewna. Są domy szkieletowe o konstrukcji drewnianej, jak i domy z bali.

Suche i solidne drewno

drewno konstrukcyjne c24Fakt, iż dom jest z drewna nie oznacza, że ściany, sufity i podłogi także muszą być obłożone drewnem. Żeby jednak móc stworzyć taki dom to trzeba wybrać odpowiedni materiał. Najlepsze będzie rekomendowane drewno konstrukcyjne c24. Takie drewno może być zarówno iglaste, jak i liściaste, wykorzystuje się np. świerk skandynawski. Najważniejsze jest jednak to, że jest to drewno suszone komorowo. Ma bardzo niską wilgotność, jest to tak zwane drewno suche (przeciwieństwem będzie mokre drewno tartaczne). Takie drewno nie wymaga chemicznej impregnacji, jest lite, strugane. Jak wiadomo wilgoć niszczy drewno. Sprawia, że jego wytrzymałość się zmniejsza, deski pękają, gniją. Czarny nalot spowodowany jest obecnością pleśni i grzybów. Dom budowany z wilgotnego drewna będzie miał niską wytrzymałość, a dodatkowo mogą pojawić się problemy np. z grzybami na ścianach. Przy drewnie suchym takich problemów nie ma.

drewno konstrukcyjne c24Drewno nie pokryje się pleśnią, nie będzie się też zaparzać przy wystawieniu na działanie wysokich temperatur. Co można budować z drewna konstrukcyjnego c24? Ma ono bardzo szerokie zastosowanie. Domy szkieletowe, stropy dachowe, ogrodowe konstrukcje, takie jak altany, wiaty, pergole, a nawet sauny można z niego stworzyć. Drewno c24 występuje w wielu rozmiarach. Grubsze, solidniejsze belki stosuje się do budowy domów, czy konstrukcji wsporczych. Cieńsze belki posłużą do budowy małych konstrukcji w ogródku, czy do budowy sauny. Zawsze trzeba brać pod uwagę to jak duże obciążenie będzie znosić drewno. Ważne jest także to by drewno konstrukcyjne kupować od sprawdzonych dostawców. Zwykle są to przedsiębiorstwa, które sprowadzają drewno ze Szwecji czy innych krajów skandynawskich, a następnie obrabiają je na miejscu.

Surowy klimat północy sprawia, że drewno jest niejako zahartowane, a więc bardziej wytrzymalsze niż drewno z terenów Polski. Drewno zawsze powinno być certyfikowane, a jego wilgotność podana (zwykle wynosi ona kilkanaście procent). Tylko takie drewno konstrukcyjne da nam pełną gwarancję, że konstrukcja drewniana będzie naprawdę stabilna oraz wytrzymała.