Izolacja dachu jest bardzo istotna. Nie tylko zapewniamy mu barierę termoizolacyjną, ale chronimy też przed wilgocią. W wypadku domków jednorodzinnych, zwłaszcza tych w pobliżu lasów, ważna jest też bariera chroniąca domostwo przed szkodnikami. Dachom płaskim zapewnić szczególną ochronę hydroizolacyjną.

Płyty PIR są najlepsze

płyty izolacyjne pirZe względu na swój kształt woda nie zostaje odprowadzana z ich powierzchni. Przy dachach skośnych najbardziej uważa się na uciekające z domu ciepło. Odpowiedni materiał termoizolacyjny jest szczególnie istotny, gdy chcemy zagospodarować poddasze na nową przestrzeń mieszkalną. Warto wybierać te materiały, które są najcieplejsze. Wówczas wystarczy cieńsza warstwa danego surowca, która efektywnie ociepli nasze poddasze. Lżejszy materiał będzie też mniej obciążał dach. Niegdyś najlżejszym materiałem służącym właściwej termoizolacji był styropian. Do dziś często się go używa. Jednak styropian, podobnie jak wełna, którą kiedyś używano, jest podatny na przyciąganie owadów i gryzoni. Częstym problemem w domkach jednorodzinnych jest wdzieranie się na poddasze dzikich stworzeń – kun. Te nie tylko hałasują, często przeszkadzając w nocnym odpoczynku, ale tworzą też o wiele poważniejsze szkody, między innymi podgryzają instalacje. Roznoszą też bardzo nieprzyjemny zapach. Kiedy kuna wdziera się do ciepłego i suchego miejsca – na strych – często znajduje tam też materiał na budowanie gniazda – wełnę.

płyty izolacyjne pirW myśl zasady, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” najlepszą ochroną przed kunami jest ochrona domu przed wdarciem się do środka dzikich stworzeń. Grube płyty izolacyjne PIR stanowią dla nich przeszkodę nie do przebicia, w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych zamienników. Jest to kolejny argument, by wziąć pod uwagę właśnie ten materiał w wybieraniu odpowiedniej izolacji do swojego domu. Co więcej, taka izolacja zapewnia też ochronę przed porostem i mchem, który mógłby rozrastać się na wełnie. Jak wiadomo im lepsze ocieplenie naszego domu, tym mniejsze koszta związane z ogrzewaniem. Dokładnie uszczelniony dom pozwoli na dłuższe utrzymanie się komfortowej temperatury, przez co rzadziej będziemy musieli korzystać z grzejników. Zabieg ocieplania solidnymi płytami PIR również ścian domu pozwoli na jeszcze większe oszczędności w kwestii wydatków na ogrzewanie.

Pamiętajmy, że dobór odpowiedniego ocieplenia to inwestycja na lata. Powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o odpowiednią izolację dachu, gdyż remonty z nim związane są zazwyczaj najbardziej kosztowne. Wytrzymałość i funkcjonalność płyt PIR powinna okazać się korzystnym rozwiązaniem.