Choć wydawać by się mogło, że montaż przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest skomplikowany, należy pamiętać o pewnych warunkach, które należy spełnić, aby przeprowadzić go prawidłowo. Przede wszystkim istotne jest zachowanie odpowiedniej odległości między systemem drenażu a wodami gruntowymi – przyjmuje się, że ich roczny poziom wynosi 150 cm.

Przydomowa oczyszczalnia i rozprowadzanie ścieków

przydomowa oczyszczalnia ściekówTak więc głębiej nie możemy posadowić rur. Jeśli chodzi zaś o szerokość wykopów, najczęściej spotkać możemy się z 50 cm szerokości, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wielkość ta wynosiła 40 czy nawet 30 cm. Wiele osób, które dopiero zastanawiają się nad montażem oczyszczalni z drenażem, wśród minusów tego rozwiązania wymienia to, że przecież taki system rur będzie zarastał, a ulewne deszcze mogą doprowadzić do jego zamulenia. Jest to tylko częściowa prawda – jeśli odpowiednio zabezpieczymy rurę drenażową, wówczas nie ma prawa dojść do takich sytuacji. Wystarczającym zabezpieczeniem będzie ułożenie geowłókniny na górnej części rury drenażowej. Warto pomyśleć także o uziarnionej warstwie filtrującej, gdyż ona również będzie zapobiegać zarastaniu i zamulaniu systemu.

przydomowa oczyszczalnia ściekówNiektórzy zastanawiają się też, czy drenażowa przydomowa oczyszczalnia ścieków z Poznania pozwoli na równomierne rozprowadzenie ścieków po przygotowanym polu. Tutaj istotną kwestią jest prawidłowy montaż rur do studzienki – nitki drenażu nie mogą się ze sobą łączyć, tylko w ten sposób ścieki będą mogły zostać rozprowadzone w sposób właściwy. Należy więc zachować konkretne odległości między nitkami drenażu – minimum to 1,5 m. Jeżeli zdecydujemy się na przydomową oczyszczalnię drenażową, musimy mieć na uwadze to, że teren, który przeznaczymy pod nitki drenażowe, nie będzie mógł być użytkowany w normalny sposób. Ograniczeń jest naprawdę wiele. Na polu filtracyjnym nie można sadzić roślin, gdyż mogłyby one zatkać nitki drenażowe. Niedopuszczalne jest także poddawanie terenu obciążeniom mechanicznym, na przykład jeżdżenie po tym obszarze pojazdami. Jeżeli więc nie posiadamy dużej działki, zastanówmy się, czy aby na pewno warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię – zamiast małego sadu owocowego, warzywnika, czy zamiast rabatek z kolorową roślinnością, będziemy musieli wtedy zadowolić się jedynie płasko przystrzyżonym trawnikiem.

Jest to jedyny minus, który bez wątpienia dotyczy przydomowych oczyszczalni drenażowych. Duża ilość plusów – między innymi to, że takie oczyszczalnie są bezobsługowe – sprawia, że jest to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne.