Prawdopodobnie każdy marzy o tym, by jego dom był nie tylko atrakcyjny wizualnie i funkcjonalny, ale także nowoczesny. W końcu z jakiegoś względu różne rozwiązania odchodzą do lamusa i są zastępowane przez lepsze, nowsze. Lepsza wydajność, energooszczędność, czy wytrzymałość na uszkodzenia to niektóre czynniki brane pod uwagę.

Nowoczesne rozwiązania w domu

karnisze i zasłony Jednak w gąszczu nowinek technologicznych łatwo się zgubić. Niektóre produkty są całkowicie zbędne i nie sprawdzą się w naszym domu. W co zatem warto zainwestować, a co można sobie darować? Ciekawym produktem jest elektryczny karnisz na zasłony i firanki. Ma on formę sufitowej listwy, zwykle ma kolor biały, tak by pasował i nie odznaczał się na tle sufitu, zwykle malowanego na ten kolor. Jest dosyć płaski i wąski, także nie ma problemu z jego montażem nawet przy wąskich wnękach okiennych. Haczyki do zawieszenia firanek i zasłon są ukryte w listwie, dzięki temu nie będą zakłócać estetyki. Zwykle tkaniny na karniszach przesuwało się ręcznie. Można było wieszać jedną firankę po całości, jak i dwie, rozsuwane na boki. Karnisz elektryczny może być sterowany za pomocą przycisków lub poprzez aplikację.

karnisze i firany Można to robić każdorazowo kiedy chce się zmienić położenie zasłon lub też ustalić, że zasuwają się one o określonej porze np. po zachodzie słońca. Drugi ciekawy produkt to automatyczne systemy oświetleniowe. Na przykład przed garażem czy drzwiami wejściowymi można stosować lampy wzbudzane na czujnik ruchu. Jeśli ktoś zbliży się do lampy, to się ona zapali – w ten sposób będziemy mieli dobrze oświetloną drogę do domu. Lampa od razu gaśnie, nie pobiera zatem prądu. Automatyczne włączanie jest też wygodne, bo nie trzeba wychodzić z auta, by zapalić światło. W domu z kolei można podłączyć oświetlenie pod aplikację na telefon. Zaznacza się tam poszczególne lampy i przesuwając palcem po ekranie wybiera, czy mają być zgaszone, czy zapalone, nawet intensywność światła może być regulowana. Kiedy zapomnimy zgasić światła w kuchni, to nie musimy schodzić po schodach na dół i z powrotem, wystarczy bez wstawania z łóżka sięgnąć po komórkę i wyłączyć światło zdalnie. To idealna opcja dla zapominalskich.

Z ciekawych nowoczesnych produktów warto wymienić również automatyczne systemy sterowania ogrzewaniem (piecem, jak i pojedynczymi grzejnikami), automatycznie opuszczane rolety antywłamaniowe, czy też rekuperację, czyli odzysk ciepła. Dzięki takim rozwiązaniom każdy dom stanie się bardziej funkcjonalny, a mieszkanie w nim będzie czystą przyjemnością dla każdego domownika.