Wydajne systemy ogrzewania są gorącym tematem w ostatnich latach ze względu na ciągle rosnące koszta tradycyjnych instalacji grzewczych. Klasyczne rozwiązania jak piece na paliwa stałe są bardzo mało wydajne, a ceny paliw wymaganych do ich obsługiwania stale rosną, dlatego też wydatki w takiej sytuacji się piętrzą, przez co stają się one bardzo niewygodne dla przeciętnego człowieka.

Funkcjonalność pomp ciepła

pompy ciepłaNowoczesne systemy ogrzewania podbijają rynek, jednym z wartych uwagi są pompy ciepła. Jest to jedno z ciekawszych rozwiązań, które umożliwia wygenerowanie dużych ilości ciepła przy bardzo małym nakładzie środków. Rozwiązanie to pochodzi ze Skandynawii, gdzie zostało ono wprowadzone z potrzeby unowocześnienia instalacji grzewczych w kraju. Konieczne było wprowadzenie tam systemu, który nie będzie potrzebował paliw oraz nie będzie generował zanieczyszczeń. W tym celu zostały opracowane specjalne pompy, które dzisiaj są najpopularniejszym rodzajem ogrzewania w tamtych krajach. Nie wymaga ono praktycznie żadnej ingerencji człowieka w jego funkcjonowanie, dlatego też jest on bardzo komfortowym rozwiązaniem. Taka pompa ciepła jest bez problemu w stanie ogrzać cały dom o czym świadczy ich popularność w krajach skandynawskich, które posiadają znacznie chłodniejszy klimat.

pompy ciepłaPompy ciepła występują w różnych formach, najpopularniejsze są pompy ziemne oraz powietrzne. Te pierwsze są odrobinę wydajniejsze, jednak ich instalacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i czasochłonna. Pobierają one ciepło zgromadzone w ziemi w okolicach domu w jakich się je instaluje, wymaga to położenia specjalnych przewodów absorbujących ciepło z gruntu. Kładzie się je na różnych głębokościach, zależnie od zapotrzebowania na ciepło w takim budynku. Nim głębiej znajduje się taka instalacja tym więcej będzie go ona w stanie dostarczyć. Ciepło konwertowane w ten sposób jest czystą energią, dlatego też nie generuje żadnych zanieczyszczeń. Pompy ciepła powietrzne wymagają zainstalowanie wiatrołapu, który umożliwia pobieranie energii generowanej przez ruszające się masy powietrza. Jest ona zamieniania w energię cieplną, którą wykorzystuje się przy ogrzewaniu domu.

Tego typu pompy do funkcjonowania korzystają tylko z energii elektrycznej, której pobór nie należy do zbyt dużych. Tym sposobem uzyskuje się bardzo wydajny system grzewczy, który jest przy tym oszczędny i mało awaryjny. Ważne są jednak okresowe wymiany filtrów oraz czyszczenie. Jeśli dotrzyma się tych obowiązków, to taka pompa będzie wydajnie służyć przez długie lata.