Energia elektryczna stała się jednym z naszych uzależnień w dzisiejszych czasach, nie jesteśmy w stanie normalnie bez niej funkcjonować. Niejednokrotnie mogliśmy się przekonać jak jej braki mogą okazać się tragicznie w skutkach. Przede wszystkim praktycznie cały sektor usługowy staje się kompletnie sparaliżowany.

Agregaty na różne paliwo

Agregaty gazoweSklepy nie są w stanie przyjmować klientów, nie działa w nich cała ewidencja, brak prądu w lodówkach skazuje małe i duże przedsiębiorstwa na ogromne straty. Problemów w takiej sytuacji jest bardzo dużo i względnie ciężko funkcjonuje się w takim momencie. Wiele osób posiadających większość oprzyrządowania w domach zasilanego energią elektryczną jest skazana na bezczynności. Często są to kuchenki, piekarniki, ogrzewanie, czy nawet drzwi wejściowe. Bez energii elektrycznej niektórzy nie mogą nawet wejść do domu, ani przyrządzić nic do jedzenia. Jednak wiele osób jest przygotowana na taką ewentualność i warto też się na nią przygotować. Spore grono osób także nie posiada dostępu do energii elektrycznej na co dzień, a dalej potrafią sobie całkiem sprawnie poradzić. Wiele osób w takich sytuacjach korzysta z agregatów, czyli urządzeń, które są po prostu silnikiem produkującym energię elektryczną. Zasila się je jak standardowe silniki spalinowe, potrzeba do tego paliwa ciekłego, lub lotnego. Agregaty często używają benzyny bezołowiowej, lub rafinowanej ropy naftowej. Jednak ludzie coraz chętniej sięgają po metody mniej kosztowne, a tak samo wydajne.

Agregaty gazoweDlatego też popularne są agregaty zasilane gazami. Paliwo tego typu jest w Polsce tańsze o około 45 procent od benzyny bezołowiowej, co jest oszczędnością ponad 2 złotych na litrze. Spalanie obu tych paliw jest bardzo podobne, a ilość oddawanej energii się praktycznie nie różni. Ważne jest jednak pytanie czym zasilać agregaty gazowe – gaz ziemny, czy gaz LPG? Prawdą jest, że zależne jest to znacząco od dostępu do każdego z tych paliw. Nie ma sensu transportować jednego z nich z daleka, gdyż okaże się to nieopłacalną inwestycją. Jednak znacznie tańszy jest gaz ziemny. Sprzedawany jest on w metrach sześciennych i za znacznie niższą cenę. Jest on mniej kaloryczny od gazu LPG, jednak jego niesamowicie niska cena sprawia, że i tak zapłacimy o połowę mniej za tyle samo wyprodukowanej energii. Wiele osób obawia się gazu ziemnego, że jest on nieodpowiedni dla agregatów i jest niebezpieczniejszy od gazu LPG.

Są to jednak kompletnie niepotrzebne obawy, agregaty gazowe są przystosowane do spalania obu tych substancji, a co więcej, gaz ziemny jest nawet bezpieczniejszy. Przechowywany jest w formie gazowej i w razie awarii skutki jego wycieku są mniej poważne, niż w razie wycieku gazu LPG, który przechowywany jest w formie ciekłej i gwałtownie się rozpręża w razie jego wycieku.