Nie można wyobrazić sobie posadzki czy ściany wyłożonej kaflami bez fugowania. To dzięki fugom całość wygląda estetycznie (nie widać przerw, nie prześwituje klej), a do tego jest zabezpieczona przed uszkodzeniem. Fugowanie nie jest skomplikowane i żeby je wykonać wystarczy kilka prostych w użyciu narzędzi. Jednak jaką fugę wybrać? Obecnie są różne rodzaje fug od wielu marek.

Dobre fugi Mapei

fugi epoksydoweZdecydowanie odchodzi się od fug cementowych. Łatwo się je rozrabia, nie zastygają szybko, więc dają możliwość poprawek, a do tego są niedrogie. Jednak nie są tak trwałe jak inne rodzaje fug. Z czasem się przebarwiają, mogą nawet pękać. Wtedy nie tylko wyglądają brzydko, ale także nie spełniają swojej roli. Ciekawe propozycje przygotowała firma Mapei – najlepsze fugi epoksydowe są produkowane właśnie przez to przedsiębiorstwo. Fugi epoksydowe składają się z dwóch składników. Jeden to masa zasadnicza, a druga to masa utwardzająca. Fugi epoksydowe dzięki temu są o wiele bardziej twarde niż fugi cementowe. Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę, że będą szybciej zastygały. Wtedy nie można rozrobić całej fugi naraz bo zanim się skończy fugowanie to już na zastygnie w wiadrze. Lepiej robić to etapami albo poprosić kogoś by zajmował się mieszaniem fugi podczas gdy by zajmiemy się jej nakładaniem. W ten sposób praca pójdzie szybciej, a do tego nie straci się na materiale. Fugi epoksydowe można stosować niemal wszędzie.

fugi epoksydoweUżywa się ich do wykończenia łazienek, na basenach, w restauracjach, czy w laboratoriach. Są one wyjątkowo odporne na wszelkie uszkodzenia. Przede wszystkim są nienasiąkliwe, czyli nie chłoną wody. W związku z tym na ich powierzchni nie będą się rozwijały grzyby i pleśń, które potrzebują wilgotnej ,,podstawy” do rozwoju. Woda osłabiłaby fugi cementowe – z czasem zaczęłyby się kruszyć. Tu nie będzie takiego problemu. Ponadto, fugi epoksydowe będą łatwe do wyczyszczenia. Nie przyciągają zabrudzeń, są odporne na działanie kwasów. Dzięki temu zabrudzenia nie wchodzą w głąb fugi, a jedynie pozostają na jej powierzchni. Sprzątanie łazienki będzie łatwiejsze i obędzie się bez szorowania, czy stosowania myjek ciśnieniowych by usunąć ciemny osad, jaki występuje przy fugach cementowych.

Podsumowując, zdecydowanie warto jest stosować fugi epoksydowe, zarówno w domach, jak i w firmach, czy budynkach użyteczności publicznych. Są one bardzo trwałe, twarde, nie nasiąkają wodą i są odporne nawet na działanie silnych kwasów. Nie ma obecnie lepszych fug w sprzedaży niż fugi epoksydowe marki Mapei.