Problem suszy dotyczy chyba niemalże każdej firmy czy osoby fizycznej, zajmującej się uprawą roślin na dużą skalę. By zapobiec stratom na polu finansowym, warto zainwestować w odpowiedni system nawadniający. Projekt takiego systemu wykonuje się w dopasowaniu do wielu czynników, tak by otrzymać optymalne efekty. Na specjalne zamówienie zajmują się tym specjalistyczne firmy. Projekt systemu nawadniającego rozpoczyna się od określenia potrzeb danej rośliny.

Dlaczego warto postawić na projekt systemu nawadniania?

projektowanie systemów nawadnianiaNiewielkich rozmiarów rośliny krzewiaste, takie jak borówki czy truskawki, posiadają niewielki system korzeniowy. Plony tej rośliny szczególnie łatwo jest stracić, ponieważ szybko pobierają wodę z gleby, szczególnie jeśli są przesuszone, a z góry działa na nie mocne słońce. Dla zachowania ich wzrostu stosuje się systemy kroplowe, zapewniające nieustanny podaż niewielkich ilości wody w dłuższym czasie. W tym celu montuje się jeden bądź dwa rzędy instalacji, wyposażonej w specjalne emitery wodne, które doprowadzają wodę prosto do systemu korzeniowego, co pozwala zapobiec uszkodzeniu liści czy kwiatów. Dzięki zastosowaniu tej metody można także doprowadzić nawóz zmieszany z wodą, czyli zastosować tzw. fertygację. Wykonywanie projektów systemów nawadniania zawiera w sobie odpowiednie rozplanowanie położenia rur, linii, taśm, filtrów, elektrozaworów, a czasem także zbiorników na wodę. Nie na każdej plantacji można wykorzystać wody głębinowe, wtedy trzeba przemyśleć najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób na doprowadzenie wody z innego źródła. W uprawie większych roślin, takich jak drzewa owocowe, stosuje się nawadniające systemy podkoronowe.

projektowanie systemów nawadniania

To system minizraszaczy, dostarczających wodę na dużą powierzchnię pod drzewem. Pobór wody z wykorzystaniem tej metody jest o wiele większy niż w systemach kroplowych, ale tylko takie zastosowanie przynosi najlepsze efekty. Czasem długie nawadnianie doprowadza do tego, że system korzenny zaczyna inaczej się rozwijać i sięga niższych warstw gleby. Systemy nawodnieniowe to nie tylko nawadnianie, ale także ochrona przed chorobami i utlenianiem się gleby. Wskutek działania wysokich temperatur, woda szybko odparowuje z ziemi i tworzą się pęknięcia, które potrafią odsłonić system korzenny roślin, co jest to dla niej bardziej szkodliwe niż susza. Ważne jest, aby zadbać o tą kwestię chcąc mieć dobre zbiory i zdrowe plony. Z pewnością żaden sadownik nie pożałuje instalacji w taki system. Ponadto automatyczne podlewanie jest dużą oszczędnością czasu – wystarczy zaplanować podlewanie na odpowiednią porę, a resztą zajmuje się system. To zatem wiele korzyści, na jakie warto zwrócić uwagę rozważając takową inwestycję.

Odpowiednie dostarczanie wody pozwala zredukować problem zmoczenia innych części rośliny, co często doprowadza do rozwoju np. pleśni i, w konsekwencji, do utraty zbiorów. Systemy nawadniające pozwalają na ochronę roślin przed suszą, a także przed chorobami. Można je wykonać z wykorzystaniem różnych metod. Każda z roślin potrzebuje innego potraktowania, tak by jej plony przynosiły bogate zbiory. Profesjonalne firmy są w stanie zaprojektować taką instalację, która przyniesie najlepsze korzyści.