W Polsce, jak przedstawił Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny), średni wiek osób wyprowadzających się ze swojego rodzinnego domu wynosi 27,6 lat. W podobnym wieku od rodziców wyprowadzają się zarówno kobiety (26,3 lat), jak i mężczyźni (27,8 lat). Nie każda osoba, która decyduje się posmakować życia na własną rękę, od razu buduje własny, murowany budynek.

Wyjątkowe domki letniskowe

domki letniskowe mobilneZazwyczaj dorośli wynajmują mieszkania, kupują je na własność lub decydują się na zaprojektowanie i postawienie domków holenderskich. Ostatni z wymienionych przykładów na nowe miejsce zamieszkania nie bez powodu stał się tak popularny. O ile domki letniskowe kojarzą się raczej z wypoczynkiem nad jeziorem, morzem czy w górach, tak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w nich zamieszkać. Jest to wręcz najlepszy wybór dla młodych dorosłych, które chcą żyć na swoim, a jednocześnie nie ponosić sporych wydatków. Na czym oszczędzają osoby posiadające ekskluzywne domki letniskowe mobilne? W porównaniu z wynajmem mieszkań obniżka kosztów jest dość oczywista – właściciele nowego domku nie muszą między innymi płacić czynszu, a jedynie skupić się na rachunkach. Tym samym oszczędzają nawet kilkaset złotych miesięcznie.

domki letniskowe mobilneJeśli jednak mowa o zakupie mieszkania, to domek holenderski wciąż pozostaje lepszym wyborem, gdyż inwestując we własne lokum w bloku czy kamienicy, będzie trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, natomiast za zaprojektowanie i budowę przestronnego domku letniskowego zapłaci się od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zazwyczaj taki mobilny dom jest nawet większy niż mieszkanie, a co więcej, nie trzeba zmagać się z sąsiadami mieszkającymi na innych kondygnacjach. Tworzenie domków holenderskich jest tym bardziej zalecane osobom, które otrzymały (np. od rodziców) działkę, gdyż nie będą wymagane żadne pozwolenia na budowę, a jedyne pomiary, jakie będzie trzeba wykonać to, chociażby te, związane z przyłączeniem domku do kanalizacji. Osoby, które mają w planach wyprowadzenie się z rodzinnego domu, powinny wziąć pod uwagę zaprojektowanie własnego domku letniskowego. Nawet jeżeli nie będą w nim mieszkać, to taki obiekt będzie idealnie nadawał się pod wynajem, na przykład dla osób spędzających czas nad jeziorem bądź nad morzem.

Warto zapoznać się z ofertą firm odpowiedzialnych za tworzenie takich domków. Przyszli właściciele są w stanie umieścić wewnątrz domu niemalże wszystko, a także odpowiednio go ocieplić, sprawiając tym samym, że będzie można w nim bezproblemowo mieszkać zimą.