Wybierając listwy podłogowe do konkretnego pomieszczenia zależy nam, aby były one dopasowane pod wieloma względami. Muszą być wystarczająco wysokie, by spełniały funkcje ochronne, wyprofilowane, by stawały się dekoracją domu, ale również kolorystycznie łączył się z podłogą oraz meblami.

Listwy z farbą podkładową

listwa podłogowa białaWśród ofert producentów można znaleźć już wiele rozwiązań, które wykonywane na zamówienie zawsze są spersonalizowane wedle wymagań klienta. Jednak pokrywanie powierzchni listew farbą proszkową nie zawsze oddaje taki kolor, jaki został wybrany. Każde wnętrze powinno być wykończone spójnie, a listwy podłogowe mają w tym pomóc. Poza zakrywaniem szczelin dylatacyjnych oraz ochrony ściany przed zabrudzeniami zaczęły one spełniać role dekoracyjne, dlatego dokładamy wszelkich starań, by podkreślały styl przestrzeni. O ile wśród wielu modeli można znaleźć taki profil, który naszym zdaniem pasuje do konkretnego pomieszczenia, o tyle z kolorem wykończenia jest większy problem. Producenci zazwyczaj sprzedają popularne listwy podłogowe białe pokryte farbą podkładową, jednak na życzenie klientów poddają je malowaniu proszkowemu. W przypadku efektu półmatu, czy lakierowania ten typ farby nie jest w stanie pozostawić go bez naruszenia. W większości przypadków farba proszkowa nałożona na MDF zamienia się w całkowity mat.

listwa podłogowa białaDlatego zakup listwy białej daje najwięcej możliwości, by dopasować ją kolorystycznie do paneli. Właściwe przygotowanie listwy dzięki nałożeniu podkładu sprawia, że niewielkim nakładem pracy można uzyskać wspaniały efekt. Wystarczy zakupić zwyczajną farbę i samodzielnie pokryć powierzchnię listwy, aby nadać jej nowego koloru utrzymując wykończenie takie, jakie było podczas zakupu. Oczywiście przed montażem muszą one dobrze wyschnąć, jednak ich warstwa nie zostanie naruszona podczas przyklejania do ścian. Nadal pozostają zachowane wszelkie właściwości, między innymi odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Mając tak duży wybór można skupić się tylko na wyborze profili, pozostawiając sobie możliwości indywidualnego dopasowania koloru. Producenci listew podłogowych oferują wiele różnych modeli, które są dopasowane do każdego typu wnętrz.

Można trafić zarówno na nowoczesne kształty, jak i te frezowane z dokładnością co do najmniejszego elementu. W przypadku kolorów są one częściowo ograniczone przez możliwości otrzymania ich w procesie wytwarzania, jednak odpowiednie przygotowanie listew do domowego malowania pozwala otrzymać wymarzony kolor, idealnie pasujący do pomieszczenia.