Lampa to powszechne określenie na urządzenie, którego zadaniem jest oświetlanie danego pomieszczenia lub terenu. Jednak mało kto wie, że profesjonalnym określeniem na lampę jest mianowicie oprawa oświetleniowa. Ale prekursorem lamp współczesnych czeli elektrycznych były lampy naftowe. Różniły się one od elektrycznych rodzajem zasilania oraz posiadały wiele wad.

lampaPaliwem była nafta. Oprócz niezbyt komfortowego światła, kolejną niedogodnością było przesuwanie sznurka, który nasączony był naftą ze zbiorniczka. Oczywiście w przypadku upadku lub przewrócenia lampy, występowało ryzyko pożaru. Istniały modele proste, dla przeciętnych ludzi oraz artystycznie ozdabiane dla elity, które charakteryzowały się pięknym wyglądem, ale przerażającą ceną.
Dziś oprawy oświetleniowe są tanie i posiadają możliwość niezliczonych wyborów wyglądu.
Nowoczesne lampy sufitowe oprócz spełniania głównej funkcji oświetleniowej, powinny również cieszyć oko. Z pewnością wśród dzisiejszych modeli każdy znajdzie coś dla siebie od prostych lamp po stylizowane na styl retro. Produkowane są nawet lampy elektryczne przypominające swoim wyglądem swojego prekursora, czyli wyżej wymienione lampy naftowe. Można również znaleźć lampy dziecięce. Dzięki specjalnemu wyglądowi idealnie wkomponują się w pokój pociechy.
Są także modele na baterie gp które można nosić jak latarkę. Lampy można podzielić ze względu na rodzaj oprawy oraz zastosowanie. Oprawy dzielimy na otwarte i zamknięte. Oprawy zamknięte charakteryzują się tym , że źródło światła jest nie dostępne bez otwarcia lampy. Natomiast oprawy otwarte nie muszą być otwierane aby uzyskać dostęp do żarówki czy świetlówki. Zastosowanie może być wewnętrzne lub zewnętrzne.

Te pierwsze można używać tylko w pomieszczeniach. Natomiast oprawy elektryczne o zastosowaniu zewnętrznym możemy używać praktycznie wszędzie bo są odporne na różne czynniki atmosferyczne takie jak wilgoć oraz temperatury. Podsumowując oprawa oświetleniowa wraz ze źródłem światła to prosty wynalazek, który bardzo ułatwił życie ludziom na całym świecie.