Podniesienie posadzki nad podłoże to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w przypadku tarasów. Warunki atmosferyczne mogą bowiem źle wpływać na tradycyjny taras, doprowadzając do zalegania wody, tworzenia się wilgoci oraz nieestetycznych wykwitów na płytkach. Długo poszukiwano rozwiązania, które mogłoby zapobiec takim sytuacjom.

Zalety tarasów na podstawkach

solidne podstawki pod płyty tarasoweW końcu okazało się, że idealnie sprawdzają się tarasy wentylowane, czyli takie, które posiadają specjalnie podniesioną posadzkę. Aby taka zmiana wysokości posadzki była możliwa, konieczne jest zastosowanie elementów, jakimi są solidne podstawki pod płyty tarasowe. Takie regulowane wsporniki można ustawić na dowolną wybrana przez siebie wysokość. W ten sposób pomiędzy płytami tarasowymi a podłożem tworzy się wolna przestrzeń – można ją wykorzystać, na przykład do poprowadzenia instalacji. Dzięki temu prostemu sposobowi skutecznie ukryjemy wszelkie kable oraz rury pod posadzką, nie tracąc łatwego dostępu do nich. Ponadto stosowanie wsporników tarasowych ma także tę zaletę, że uzyskujemy dzięki temu możliwość szybkiego odprowadzania wody deszczowej z powierzchni płytek. Pomiędzy poszczególnymi płytami znajdują się bowiem szczeliny, którą może odpływać woda. Jeśli nie będzie ona zalegać na powierzchni, nie dojdzie do powstania wykwitów, które często szpeciły tarasy tradycyjne.

solidne podstawki pod płyty tarasoweJednocześnie podstawki pod taras zapewniają wyższe standardy izolacji termicznej. To dlatego, że pustka przestrzeń umożliwia cyrkulację powietrza pomiędzy izolacją a posadzką, dzięki czemu zastosowany materiał, którym najczęściej jest membrana izolacyjna, staje się dłużej żywotny. Jeśli zdecydujemy się na taras na podstawkach, możemy liczyć też na całkowicie równą powierzchnię użytkową – wsporniki ustawione są na tej samej wysokości, co sprawia, że szybko możemy uzyskać idealnie równą posadzkę, stabilną i wytrzymałą, a jednocześnie dzięki wspornikom w dowolnym momencie możemy „dostać się” pod posadzkę, aby sprawdzić, czy konstrukcja działa w sposób prawidłowy. Wśród zalet tarasów na podstawkach producenci wymieniają też lekkość takich konstrukcji.

A lekkość ta wpływa na koszty realizacji – montaż przebiega zdecydowanie szybciej i sprawniej! Choć obecnie nadal wykonuje się tarasy w sposób tradycyjny, coraz więcej osób dowiaduje się o zaletach tarasów wentylowanych. Korzyści, jakie przynosi zastosowanie podstawek pod płyty tarasowe, są naprawdę istotne. Nic więc dziwnego, że tarasy wentylowane zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością i prawdopodobnie niedługo wyprą inne rozwiązania.