Obecnie przydomowe oczyszczalnie ścieków zyskują coraz większą popularność, mimo iż są droższe niż szamba, zarówno tradycyjne, jak i ekologiczne. Jednak posiadają szereg zalet, które szamba zdecydowanie nie mają. Dodatkowo występują w wielu wersjach. Są oczyszczalnie z filtrem piaskowo-żwirowym, osadami czynnymi, złożem biologicznym, a nawet oczyszczalnie roślinne.

Bezobsługowa oczyszczalnia ścieków

oczyszczalnia ściekówWiele zależy od warunków na działce, jak również od kosztów, które wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jaka jest eko oczyszczalnia ścieków z Łodzi, Krakowa, czy Gdańska? Przede wszystkim są bezobsługowe. Jedyne co trzeba zrobić to wsypać specjalny preparat do toalety i spłukać wodę. W ten sposób preparat dostanie się do oczyszczalni i zacznie rozkładać znajdujące się tam nieczystości. Ścieków z oczyszczalni nie trzeba wypompowywać tak jak tych z szamba, a jedynie mniej więcej raz na dwa lata oczyścić z osadu, który zalega na dnie. W ten sposób nie trzeba się martwić o zamawianie szambiarki, o wydatki, czy obsługę oczyszczalni. Również nieprzyjemny zapach nie jest problemem. Jako, że oczyszczalnia nie jest otwierana co miesiąc do wypróżniania jak szambo to można zapomnieć o zamykaniu okien w obawie przed smrodem. Oczyszczalnia także nie przepełni się ani nie wyleje na zewnątrz, w związku z tym nie tylko nie będzie rozsiewała nieprzyjemnych zapachów, ale także nie skazi środowiska dookoła.

oczyszczalnia ściekówRównież trwałość przemawia za wyborem przydomowej ekologicznej oczyszczalni. Sama konstrukcja jest stabilna i wytrzymała, odporna na uszkodzenia. Przez to nie trzeba się bać ewentualnych napraw, czy wymiany zbiornika na nowy. Szambo betonowe z czasem może pękać, bo beton nie znosi dobrze stałego oddziaływania wody, za to cienki plastik może się odkształcić. Jakie wady ma oczyszczalnia? Na pewno jest droższa przy zakupie i montażu, jednak te koszty się zwrócą dzięki taniej eksploatacji. Oczyszczalnia jest tez zwykle większa niż szambo tradycyjne i nie można jej wszędzie zamontować – każdy rodzaj ma określone warunki np. w stosunku do wód gruntowych, czy złóż wodny pitnej od których muszą być odpowiedni oddalone.

Reasumując, ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonałe zbiorniki magazynujące i filtrujące nieczystości płynne z gospodarstwa domowego. Są może kosztowne i trudniejsze w montażu, ale za to bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i bardziej wytrzymałe. Z pewnością każdy kto zakupi przydomową oczyszczalnię na działkę będzie w pełni zadowolony z jej działania i z poczynionej inwestycji.