Podmywanie budynków oraz wilgoć to bardzo częste problemy, z którymi borykają się właściciele domów jednorodzinnych. Szczególnie drugi wymieniony kłopot jest trudny do wyeliminowania, gdy już osiądzie na ścianach i sufitach. Dlatego, aby zapobiegać takim problemom, warto wykonać hydroizolację poziomą, która zabezpieczy fundamenty i podłogi przed niechcianym zawilgoceniem.

Jaką metodę hydroizolacji wybrać?

hydroizolacja poziomaHydroizolacja pozioma jest ważna w procesie prawidłowego uszczelniania mieszkania. Właściciele domów bardzo często szukają sposobów na walkę z podmywaniem piwnic, gdyż to one są najbardziej narażone na zalanie. Dla tych, których interesuje metoda hydroizolacji poziomej mazowieckie jest regionem, na którym działa wiele profesjonalnych przedsiębiorstw zajmujących się tego typu usługami. Aby nie musieć walczyć z wilgocią trzeba odpowiednio zaizolować podstawę obiektu lub osuszyć fundamenty. Dlatego skutecznym rozwiązaniem jest odtworzenie izolacji poziomej za pomocą iniekcji krystalicznej. Dzięki niej jest możliwość dotarcia do dolnej płaszczyzny murów. Pomaga ona utrzymywać prawidłową wilgotność wewnątrz oraz umożliwia dodatkową ochronę przed wchłanianiem wody z zewnątrz. Iniekcja krystaliczna sprawdzi się najczęściej w starych domach, gdzie zazwyczaj nie ma hydroizolacji poziomej fundamentów.

hydroizolacja poziomaMetoda ta polega na wykonaniu licznych otworów w murach budynku w odstępach około 10-15 cm. Do tych wlotów wprowadzane są specjalistyczne preparaty hydrofobowe, które tworzą barierę dla wilgoci. Te środki w żadnym razie nie wpływają negatywnie na strukturę lub estetykę murów. Plusem tej metody jest brak grzybów i mokrych plam na ścianach, które są wynikiem wilgoci. Atutem jest także uniknięcie degradacji materiałów budowlanych przez zastosowaną chemię budowlaną. Inną metodą hydroizolacji poziomej jest iniekcja ciśnieniowa, która ma za zadanie blokować kapilarne podciąganie wilgoci w murze. Polega to na wykonaniu układu niewielkich odwiertów i zamontowaniu w nich iniektorów. Następnie przez nie pod ciśnieniem wtłaczane są substancje uszczelniające, takie jak żywica poliuretanowa lub epoksydowa.

Hydroizolacja pozioma ma same zalety. Pomaga uniknąć wilgoci w mieszkaniu oraz zapobiega zalaniom. Jednak warto zainteresować się tym tematem podczas budowy domu, ponieważ niektóre metody są bardziej inwazyjne i wymagają więcej czasu oraz środków. Jednak efekt jest wart swojej ceny, głównie ze względu na trwałą ochronę posadzki przed wilgocią oraz podmywaniem fundamentów przez wszechobecne wody gruntowe.