Wyposażając łazienkę, wiele osób najwięcej uwagi poświęca wyborowi odpowiedniej armatury zewnętrznej. Każdy chce, aby była ona dopasowana do stylu łazienki, a do tego prosta w utrzymaniu – aby bez problemu można było pozbyć się zabrudzeń czy kamienia. Jednakże instalacja sanitarna to przecież nie tylko to, co na zewnątrz.

Syfon dobrany do umywalki

SyfonNależy dobrać też odpowiednie elementy wewnętrzne, takie jak na przykład syfon. Jest to część systemu odpływowego i pełni naprawdę bardzo ważną funkcję. To od syfonu bowiem zależy, czy zużyta woda oraz ścieki będą odprowadzane w sposób prawidłowy, nie będą cofać się do odpływu tylko popłyną prosto do celu. Jak zbudowany jest taki syfon dostępny w ofertach producentów? Każdy syfon posiada specjalne zamknięcie wodne, które ma sprawić, że do łazienki (czy też kuchni) nie będą przedostawały się gazy powstające na skutek fermentacji ścieków w układzie kanalizacyjnym. Chodzi tutaj oczywiście o siarkowodór oraz metan. Są to gazy szkodliwe dla zdrowia – dla układu węchowego (metan ponadto może doprowadzić do wybuchu jeśli w powietrzu znajdzie się jego koło 15%), dlatego syfon nie może dopuścić do ich przedostawania się. Syfony mają pełnić funkcje techniczne, dlatego ich właściwości estetyczne nie są tutaj ważne, chociaż na rynku ostatnio pojawiają się syfony dekoracyjne.

SyfonRóżnią się one od tych tradycyjnych tym, że do ich wykończenia stosuje się te same materiały co do produkcji armatury zewnętrznej, a więc najczęściej jest to chrom. Taki zakup jednak przez wiele osób uważany jest za zbędny, ponieważ i tak syfon ukrywamy najczęściej w szafce pod umywalką lub też pod brodzikiem czy wanną. Jeśli więc kompletujemy wyposażenie do łazienki, pamiętajmy o tym, że każde urządzenie sanitarne musi mieć własny syfon. Będzie więc nam potrzebny syfon umywalkowy, wannowy lub brodzikowy – w zależności od tego, co posiadamy. Jeśli w łazience mamy pralkę (niektórzy instalują je na przykład w kuchni na wzór mieszkań amerykańskich), wówczas musimy wybrać taki syfon, który posiada specjalne podłączenie do pralki. Dzięki temu woda po praniu będzie mogła szybko i bez problemów być odprowadzana do kanalizacji.

Mimo iż potrzebujemy tak wiele elementów odpływowych, nie będzie to dla nas duży wydatek, ponieważ syfony są obecnie naprawdę tanie. Najtańsze modele znajdziemy za kilkanaście złotych, natomiast te droższe to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jednakże już te tanie syfony bardzo dobrze spełniają swoją rolę, dlatego najczęściej nie ma po co niepotrzebnie przepłacać.