Tynk okazuje się być najlepszym wyborem dla wszystkich osób, którym zależy na dobrym przygotowaniu podłoża do dalszych prac wykończeniowych. Występują obecnie różnego rodzaju tynki, które różnią się przede wszystkim rodzajem surowca który został wykorzystany do ich stworzenia.

Zalety tynkowania?

ściana po tynkowaniuW zależności od tego, różnić się mogą parametry tynków, między innymi ich grubość czy też elastyczność. Bardzo ważne okazuje się, aby wykorzystywać rodzaj tynku dopasowany do miejsca jego zastosowania, mając na uwadze na przykład to, czy tynk ma być położony w miejscu o podwyższonym stopniu wilgotności. I tak, jeśli chodzi o tynk tomaszów mazowiecki jest miastem, gdzie jest najwięcej firm zajmujących się jego układaniem. Oprócz doboru odpowiedniego typu tynku, firmy te zajmują się również wyborem najbardziej dogodnego w danej sytuacji sposobu jego kładzenia. Przykładowo, tynki cementowo-wapienne, cechują się przede wszystkim zwiększonym poziomem trwałości, oraz paroprzepuszczalności. Z drugiej jednak strony, tynk ten nie może się pochwalić zbyt wysokim poziomem elastyczności, co skutkuje ich zwiększoną podatnością na pękanie. Tynk o większej grubości, najciężej nakłada się metodami tradycyjnymi, w trzech odrębnych krokach. Alternatywą dla tego rodzaju tynków, są z pewnością tynku cienkowarstwowe, które cechują się grubością nie większą niż 1-3 mm.

ściana po tynkowaniuTaki tynki, najczęściej tworzone są w oparciu o agregaty tynkarski, lub dedykowane tynkownice, dzięki którym są nakładane bezpośrednio na warstwę ocieplająca budynek. Z pewnością cechą wyróżniającą ten rodzaj tynku jest fakt, dostępności jego w wielu różnych kolorach, oraz formach nakładania. Istnieje bardzo szeroka możliwość dostosowywania składu takiego właśnie tynku co spowoduje również, że będzie się on sprawdzał lepiej w innych sytuacjach. Wyróżniać należy tutaj na przykład tynki mineralne, w przypadku których spoiwem jest cement. Tynki silikonowe, to te, których głównym spoiwem jest żywica silikonowa. Kolejnym rodzajem tynków cienkowarstwowych, są tynki silikatowe, w których spoiwem jest potasowe szkło wodne. Cechują się one większą przepuszczalnością wody. Dobór odpowiedniego rodzaju tynku do planowanego zastosowania, okazuje się być niezwykle istotny. Ważne jest, by wybrać nie tylko spoiwo, które jest głównym elementem tynku, ale także i sposób jego aplikowania.

Oprócz tynków nakładanych metodami ręcznymi, warto jest wymienić tutaj na przykład tynki maszynowe które pozwalają na utworzenie warstwy, która wyróżniać się będzie cieńszą warstwą, co nie będzie się odbijać jednak na trwałości tynku.