Stare budynki zazwyczaj odznaczają się średnim lub złym stanem technicznym – to sprawia, że ich użytkowanie często stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeżeli są to obiekty zabytkowe, warto pomyśleć o próbie wzmocnienia ich konstrukcji. W ten sposób możliwa będzie ich dalsza eksploatacja.

Ściągi stalowe w starych budynkach i nie tylko

ściągi stalowe Konstrukcja starych budynków jest prosta – poziome stropy są oparte na pionowej ścianie, która stanowi element wsporczy. Pod ścianami nośnymi znajdują się ławy fundamentowe. Obiekty zazwyczaj składają się z piwnicy i dwóch lub trzech pięter oraz ze strychu o funkcjonalności użytkowej. Do budowy ścian nośnych używano najczęściej cegły pełnej, nadproża nad oknami i drzwiami stanowiły zaś łuki ceglane. Drugim, obok cegły, materiałem konstrukcyjnym było drewno. Nic więc dziwnego, że budynki na skutek długoletniej eksploatacji mogły ulec uszkodzeniom konstrukcyjnym – pomocne w ratowaniu obiektów mogą być konstrukcyjne ściągi stalowe. Uszkodzenia zazwyczaj obejmują pęknięcia pionowe i ukośne, wybrzuszenia i wychylenia ścian. Jeżeli więc budynek jest spękany – możemy go wzmocnić za pomocą prętów stalowych i ściągów.

ściągi stalowe Pręty powinny być wprowadzone na wysokości stropów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, zaś ściągi należy zakotwić na ścianach i sprężyć – wówczas ich zadanie będzie polegało na stabilizacji nierównomiernie osiadającego budynku. Dzięki zastosowaniu prętów i ściągów nie będzie konieczności przemurowywania ścian. Ponadto tego typu prace remontowe mogą być przeprowadzane w czasie, kiedy budynek jest w normalny sposób eksploatowany. Decydując się na takie wzmocnienie budynku, pamiętajmy, że najpierw należy przeprowadzić analizę stanu równowagi pomiędzy ścianami z pęknięciami a częścią nieuszkodzoną. Konieczne będą odpowiednie obliczenia – dzięki nim uzyskamy wypadkową sił sprężających i będziemy mogli we właściwych miejscach rozmieścić ściągi. W przypadku ich montażu nie ma żadnych ograniczeń – mogą być one umiejscowione w poziomie i w pionie budynku, wzdłuż i poprzek, prostopadle do siebie i równolegle. Ważne jest, by zastosować także podkładki z kształtowników stalowych lub blach, które pozwolą na rozłożenie nacisku na dużą powierzchnię. Dopiero wówczas siła w ciągu będzie we właściwy sposób współpracowała z podłożem.

Elementy oporowe blachy mają zazwyczaj kształt koła, kwadratu lub prostokąta, mogą być dodatkowo wzmocnione żeberkami usztywniającymi. Na środku muszą posiadać otwór, aby móc przeprowadzić ściąg. Jeżeli chcemy wzmacniać budynek od zewnątrz, elementy oporowe zamontujmy na narożu ścian.